Ważny apel kujawsko-pomorskiej policji. Chodzi o kierowców i upały

i

Autor: Kujawsko-pomorska policja / Zdjęcie poglądowe Ważny apel kujawsko-pomorskiej policji. Chodzi o kierowców i upały

Apel policji do kierowców ws. upałów

Ważny apel kujawsko-pomorskiej policji. Chodzi o kierowców i upały

2022-07-20 9:03

Ważny komunikat pojawił się na stronie kujawsko-pomorskiej policji. Funkcjonariusze przypominają, by w czasie jazdy, nie lekceważyć wysokich temperatur. Upał ma wpływ na kierowców, ponieważ wysoka temperatura w aucie spowalnia reakcje kierowcy. - Podczas podróży samochodem dbanie o odpowiednią temperaturę w aucie jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa - podkreśla st. asp. Remigiusz Rakowski z bydgoskiej policji.

Fala upałów w Polsce. Kujawsko-pomorska policja apeluje do kierowców

- Gdy temperatura powietrza przekracza 30°C sporo mówi się o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w nagrzanych samochodach. To bardzo ważna sprawa, jednak nie można też zapominać o kierowcach, którzy podczas upału narażeni są na większe zmęczenie i dekoncentrację - czytamy w komunikacie, pod którym podpisał się st. asp. Remigiusz Rakowski z bydgoskiej policji. Upały negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. - Jak wynika z badań, wraz ze wzrostem temperatury wzrasta poirytowanie i zmęczenie kierowcy, obniża się zaś koncentracja oraz wydłuża czas reakcji. Z przeprowadzonych testów wynika także, że czas reakcji kierowcy wydłuża się nawet o 22 procent, gdy prowadzi pojazd, w którym temperatura wynosi 27°C w porównaniu do jazdy przy 21°C - podkreśla funkcjonariusz.

Czytaj też: Marta wyrzuciła psa z 4. piętra! Powód zszokował wszystkich

- Przed wyruszeniem należy zadbać o odpowiednie warunki w aucie. Jeśli samochód stał na słońcu, to należy najpierw przewietrzyć wnętrze. W największe upały w ciemnych pojazdach może być nawet ponad 50 stopni. Większość aut jest już dzisiaj wyposażona w klimatyzację, która bywa zbawienna, gdyż poprawia nie tylko komfort, ale też samopoczucie, a co za tym idzie - bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać ze schładzaniem wnętrza - podkreślają policjanci.

Upały, a podróż samochodem. Policja radzi, jak poprawić bezpieczeństwo

Co ważne - upał ma wpływ nie tylko na kierowcę, ale także na pasażerów. Przebywanie w zamkniętym, zaparkowanym samochodzie nawet wtedy, gdy na zewnątrz nie panują wysokie temperatury, a jedynie świeci słońce może być bardzo groźne dla zdrowia. W zaledwie 20 minut temperatura wewnątrz auta może się podnieść nawet o 30 stopni.

Pozostawienie w zaparkowanym samochodzie dziecka lub zwierząt jest niedopuszczalne! Na niewiele zda się uchylenie okna, ponieważ wymiana powietrza w takim przypadku jest niewystarczająca.

- Policjanci zwracają się z apelem do kierowców o zwiększoną koncentrację w trakcie kierowania pojazdem ze względu na wysokie temperatury powietrza. Pamiętajmy o włączaniu klimatyzacji i nawadnianiu organizmu, a w czasie pokonywania dłuższych tras, zwiększmy ilość postojów w zacienionym miejscu. Pamiętajmy, aby nie zostawiać w samochodach wystawionych na działanie słońca małych dzieci ani zwierząt, gdyż szybki wzrost temperatury wewnątrz pojazdu może zagrażać ich życiu - apeluje st. asp. Rakowski.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - [email protected].

Sonda
Czy masz już dość upałów?
Nad Polskę nadciąga fala upałów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki