ALE ZĘBISKA! Golce piaskowe przyszły na świat w gdańskim zoo [ZDJĘCIA]

2020-04-24 14:00

Oliwskie zoo, choć jest zamknięte dla zwiedzających, nadal funkcjonuje. Opiekunowie zajmują się zwierzakami, dbając każdego dnia o ich komfort i wygodę. Niedawno grono mieszkańców Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego powiększyło się o trzy nowe stworzonka. Po raz pierwszy świat ujrzały bowiem nowo narodzone golce piaskowe. Zdjęcia tych podziemnych gryzoni znajdziesz w galerii u góry artykułu.

Spis treści

  1. Golce piaskowe - zwierzęta wyjątkowe!
  2. Zwierzęta tęsknią za zwiedzającymi
  3. Gdańskie zoo w czasie pandemii. ZOBACZ ZDJĘCIA
  4. ROZWIĄŻ NASZ QUIZ!

Golce piaskowe - zwierzęta wyjątkowe!

Ich wygląd nie wszystkim przypada do gustu, a niektórych może nawet odstraszać. Nie zmienia to jednak faktu, że umiejętności golców piaskowych są godne podkreślenia.

Zwierzaki te potrafią długo przetrwać w warunkach beztlenowych. Tworzą społeczności, podobnie jak pszczoły czy mrówki, co wyróżnia je wśród innych ssaków. - Występuje tu królowa, która rośnie, wydłużając się przez całe życie. Jako jedyna rodzi ona młode. Pozostałe samice nie mają zdolności rozrodczych i pełnią funkcje robotnic - tłumaczy Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ TUTAJ!

Do rozrodu królowa selekcjonuje dwa lub trzy samce ze swojej kolonii. Wybrańcy zostają ojcami wszystkich młodych. - Pozostałym członkom stada przypisane są zadania przy zdobywaniu pokarmu, sprzątaniu czy piastowaniu młodych - dodaje Beata Kuźniar.

W naturze golce piaskowe zamieszkują obszary pustynne na wschodzie Afryki. Prawie całe życie, trwające nawet 30 lat, spędzają w podziemnych korytarzach.

Zwierzęta tęsknią za zwiedzającymi

Stan epidemii doskwiera nie tylko ludziom. Za murami największego zoo w Polsce zostały przyzwyczajone do tłumów zwierzęta różnych gatunków. One również muszą odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji. Obecnie dostęp mają do nich jedynie opiekunowie.

Dzięki ujęciom Marcina Gadomskiego, fotoreportera Super Expressu, możemy przenieść się na moment do położonego w Oliwie gdańskiego zoo i zobaczyć, jak narodową kwarantannę spędzają mieszkańcy ogrodu.

Gdańskie zoo w czasie pandemii. ZOBACZ ZDJĘCIA

Jak uszyć maseczkę TUTORIAL

ROZWIĄŻ NASZ QUIZ!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE