Niewybuchy w Zatoce Gdańskiej

Usuwanie niewybuchów z Zatoki Gdańskiej. Alerty RCB dla mieszkańców Gdyni i Sopotu. "Zakaz wchodzenia do wody"

2022-10-04 20:10

We wtorek (4 października) nurkowie minerzy wydobyli, a następnie zneutralizowali bombę lotniczą z okresu II wojny światowej, która zalegała w gdyńskim porcie. W środę operacja neutralizacji min i bomb lotniczych będzie kontynuowana. Wojsko wyznaczyło strefy bezpieczeństwa. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła wiadomości SMS do mieszkańców Gdyni i Sopotu.

Wtorek (4.10) był pierwszym dniem operacji neutralizacji niewybuchów z okresu II wojny światowej. - Nurkowie Minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców unieszkodliwili pierwszą z trzech 500-kilogramowych bomb lotniczych, która zalegała w porcie - przekazał PAP rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. 500-kilogramową bombę lotniczą z okresu II wojny światowej Nurkowie Mierzy wydobyli z gdyńskiego portu. Następnie - jak tłumaczył Lewandowski - obiekt był holowany 6 km od miejsca znalezienia do wyznaczonego wcześniej miejsca neutralizacji. Lewandowski przekazał, że neutralizacja została przeprowadzona 5 km w głąb Zatoki Gdańskiej na wysokości Gdyni Redłowa.

Niewybuchy w Zatoce Gdańskiej. RCB rozsyła alerty

We wtorek RCB przesłało do odbiorców telefonów komórkowych mieszkających w Gdyni i Sopocie informację o neutralizacji niewybuchów. "Uwaga! W środę od godz. 8 do 15 neutralizacja niewybuchu. Zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich na odcinku: Babie Doły - Sopot. Śledź komunikaty" - przekazało RCB w przesłanym alercie.

Operacja neutralizacji niewybuchów

Do wydobycia przez nurków pozostały: dwie miny morskie typ GC, ważące po blisko tysiąc kilogramów, które zalegają na podejściu do portu w Gdyni oraz dwie bomby lotnicze o wadze około 500 kilogramów, zlokalizowane wewnątrz portu. Każdego dnia niszczony będzie jeden obiekt.

W promieniu 750 m od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie (tarasy dachy, balkony, chodniki, ulice itp.). W tym czasie dopuszcza się przebywanie ludzi w budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych. Strefa bezpieczeństwa zostanie wyznaczona również na Zatoce Gdańskiej od linii brzegowej na odcinku Babie Doły – Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb morza. Przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu.

Na wodach Zatoki Gdańskiej obowiązują określone przez Urząd Morski strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze. Ograniczenia dotyczą także korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody.

Niewybuchy na iławskim osiedlu. Ewakuowano 57 rodzin
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE