Niewybuchy w Zatoce Gdańskiej

Usuwanie niewybuchów z Zatoki Gdańskiej. Alerty RCB dla mieszkańców Gdyni i Sopotu. "Zakaz wchodzenia do wody"

2022-10-04 20:10

We wtorek (4 października) nurkowie minerzy wydobyli, a następnie zneutralizowali bombę lotniczą z okresu II wojny światowej, która zalegała w gdyńskim porcie. W środę operacja neutralizacji min i bomb lotniczych będzie kontynuowana. Wojsko wyznaczyło strefy bezpieczeństwa. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła wiadomości SMS do mieszkańców Gdyni i Sopotu.

Wtorek (4.10) był pierwszym dniem operacji neutralizacji niewybuchów z okresu II wojny światowej. - Nurkowie Minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców unieszkodliwili pierwszą z trzech 500-kilogramowych bomb lotniczych, która zalegała w porcie - przekazał PAP rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. 500-kilogramową bombę lotniczą z okresu II wojny światowej Nurkowie Mierzy wydobyli z gdyńskiego portu. Następnie - jak tłumaczył Lewandowski - obiekt był holowany 6 km od miejsca znalezienia do wyznaczonego wcześniej miejsca neutralizacji. Lewandowski przekazał, że neutralizacja została przeprowadzona 5 km w głąb Zatoki Gdańskiej na wysokości Gdyni Redłowa.

Niewybuchy w Zatoce Gdańskiej. RCB rozsyła alerty

We wtorek RCB przesłało do odbiorców telefonów komórkowych mieszkających w Gdyni i Sopocie informację o neutralizacji niewybuchów. "Uwaga! W środę od godz. 8 do 15 neutralizacja niewybuchu. Zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich na odcinku: Babie Doły - Sopot. Śledź komunikaty" - przekazało RCB w przesłanym alercie.

Operacja neutralizacji niewybuchów

Do wydobycia przez nurków pozostały: dwie miny morskie typ GC, ważące po blisko tysiąc kilogramów, które zalegają na podejściu do portu w Gdyni oraz dwie bomby lotnicze o wadze około 500 kilogramów, zlokalizowane wewnątrz portu. Każdego dnia niszczony będzie jeden obiekt.

W promieniu 750 m od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie (tarasy dachy, balkony, chodniki, ulice itp.). W tym czasie dopuszcza się przebywanie ludzi w budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych. Strefa bezpieczeństwa zostanie wyznaczona również na Zatoce Gdańskiej od linii brzegowej na odcinku Babie Doły – Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb morza. Przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu.

Na wodach Zatoki Gdańskiej obowiązują określone przez Urząd Morski strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze. Ograniczenia dotyczą także korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody.

Niewybuchy na iławskim osiedlu. Ewakuowano 57 rodzin

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki