Gdańsk zyskał nowe miejsca rekreacji! Zobaczcie, jak tu pięknie [ZDJĘCIA]

2021-02-23 20:15 Martyna Łukaszewska pt

Skwery przy ulicy Związkowej i Gościnnej na gdańskiej Oruni nie zachęcały do spacerów. Pomimo iż były zielone i przestrzenne, żaden z mieszkańców nie zostawał tu na dłużej. Teraz, dzięki rewitalizacji, powinno się to zmienić.

Zielone tereny przy ulicy Związkowej i Gościnnej to pozostałości po dawnym cmentarzu ewangelickim, który był przecięty torami kolejowymi. Przed rewitalizacją, miejsce pozostawało nieuporządkowane i odstraszało mieszkańców. Teraz dwa skwery zyskały zupełnie nowy wygląd. Zniknęły samosiejki i chwasty, a na ich miejscu  pojawiły się punkty rekreacyjne, gdzie można zagrać w szachy czy chińczyka. Największą popularność zyskuje jednak "siłownia pod chmurką" przy ulicy Związkowej.

Nowe miejsce do odpoczynku i rekreacji na mapie Gdańska

W pobliżu postawiono nowe elastyczne i solidne ławki, a także stojaki na rowery. Dodatkowo przebudowano nawierzchnię placu zabaw i posadzono nową roślinność. Zamontowano również nowe oświetlenie oraz monitoring, który powinien wpłynąć na bezpieczeństwo.

Program Rewitalizacji Dzielnic Gdańska jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Rewitalizacja zielonych i zaniedbanych skwerów na Oruni kosztowała 2,8 mln zł. Firma, która wykonała projekt, to Trakt Sp. z o.o.