Gdańsk. Nie ma płuc przez COVID-19. Przejdzie przeszczep

2021-02-20 13:45
Gdańsk. 40-letni mężczyzna  przejdzie przeszczep. „ On nie ma już płuc, tak są zniszczone przez  COVID-19”
Autor: sasint/Pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku ma dojść do transplantacji płuc u 40-letniego mężczyzny, u którego jest stosowane ECMO, technika zastępująca pracę jego płuc, całkowicie uszkodzonych przez COVID-19. Jak powiedział lekarz, płuca mężczyzny są tak zniszczone przez COVID-19, że... właściwie ich nie ma.

Przeszczep płuc w Gdańsku. Mężczyzna przeszedł COVID-19

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku ma dojść do transplantacji płuc u 40-letniego mężczyzny, u którego koronawirus poczynił takie spustoszenia, że mężczyzna... właściwie nie ma płuc. , Jak poinformował w sobotę PAP kierownik kliniki kardiochirurgii szpitala MSWiA w Warszawie prof. Piotr Suwalski, około południa mężczyzna został przewieziony samolotem ze stolicy do Gdańska.

- To młody człowiek, przez 40 dni jest na ECMO (ExtraCorporeal Membrane Oxygenation, technika pozaustrojowego utlenowania krwi pozwalająca zastąpić przez pewien czas pracę płuc i/lub serca - PAP). To jeden z najdłuższych przebiegów ECMO w Polsce. Bez tego pacjent był już nie żył. On nie ma już płuc, tak są zniszczone z powodu COVID-19. Znalazł się dawca organów i pacjent przejdzie transplantację.  – dodał Suwalski.

Nowoczesną technologię ECMO stosuje się wtedy, gdy zawodzi już ratowanie chorych poprzez podłączenie ich do respiratora. 

Policjant uratował 2-miesięcznego chłopca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE