Gdańsk: Policjant sprzedawał służbowe informacje? Prokuratura stawia zarzuty!

Policja (zdjęcie poglądowe)
Autor: Pixabay (Zdjęcie poglądowe)

Funkcjonariusz z Pomorza, w zamian za wynagrodzenie nie mniejsze niż 21 tysięcy złotych, miał dokonywać sprawdzeń, a następnie udostępniać dwóm kobietom dane osobowe z baz. Jak przekazała Polskiej Agencji Prasowej prokurator Grażyna Wawryniuk, informacje te wykorzystywała później firma windykacyjna. Śledczy wciąż badają szczegóły dotyczące procederu.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, funkcjonariusz od listopada 2018 do kwietnia 2021 roku dokonał sprawdzenia oraz przekazał informacje dotyczące danych osobowych nie mniej niż 132 osób dla celów związanych z działalnością firmy windykacyjnej. - W zamian za dane otrzymał wynagrodzenie w kwocie nie mniejszej niż 21 tysięcy złotych - dodała Grażyna Wawryniuk. Osoby podejrzane w tej sprawie zostały zatrzymane na polecenie prokuratora przez funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych KGP w Gdańsku. - Policjantowi prokurator zarzucił przekroczenie uprawnień poprzez ujawnienie osobom nieuprawnionym danych osobowych, stanowiących tajemnicę służbową, w zamian za korzyści majątkowe - tłumaczyła Wawryniuk, cytowana przez Polską Agencję Prasową. Prowadzącej działalność gospodarczą kobiecie prokurator zarzucił natomiast oferowanie oraz udzielenie policjantowi korzyści majątkowej, w zamian za ujawnienie jej informacji dla niej nieprzeznaczonych. Obojgu podejrzanym za zarzucone przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Drugiej z kobiet zarzucono natomiast zapoznawanie się z informacjami dla niej nieprzeznaczonymi, udostępnionymi jej przez policjanta. Grozi jej kara do 2 lat więzienia.

Podejrzany funkcjonariusz policji na wniosek prokuratora zastosował tymczasowo aresztowany przez sąd. Wobec obu kobiet prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. W przypadku prowadzącej działalność gospodarczą jest to dozór policji połączony z zakazem opuszczania kraju, poręczenie majątkowe oraz nakaz powstrzymania się od prowadzenia działalności gospodarczej związanej z windykacja lokali mieszkalnych. Druga podejrzana ma dozór policji połączony i zakaz opuszczania kraju.

- W ramach śledztwa badane są wątki dotyczące prowadzenia przez firmę czynności związanych z windykacją lokali mieszkalnych - dodała Grażyna Wawryniuk.

Premier Mateusz Morawiecki zarejestrował się na szczepienie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE