Gdańsk: Supernowoczesne busy BEZ KIEROWCY już od przyszłego tygodnia! Gdzie będą jeździć?

2019-08-30 13:30
Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, przetestuje poruszający się bez kierowcy mikrobus
Autor: Materiały prasowe Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, przetestuje poruszający się bez kierowcy mikrobus

Pierwsze autonomiczne autobusy są już w Gdańsku! Te pojazdy nie potrzebują kierowcy, a po zaprogramowanej trasie mogą poruszać się zupełnie samodzielnie. Jeden z nich będzie woził pasażerów przez Oliwę do gdańskiego zoo. Drugi ma natomiast czekać w zastępstwie. Inauguracyjny przejazd zaplanowano na piątek (6 września).

Jak informuje magistrat, autonomiczne busy trafiły do Gdańska dzięki udziałowi miasta w międzynarodowym projekcie Sohjoa Baltic pod nazwą "Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu publicznego ostatniej mili w Regionie Morza Bałtyckiego". W jego ramach prowadzone są badania, promocja i testy supernowoczesnych pojazdów. Elektryczne i zautomatyzowane minibusy mają w niedalekiej przyszłości stać się częścią łańcucha transportu publicznego.

Maszyna EZ10 firmy EasyMile kursować będzie minimum dwa razy na godzinę, od przystanku przy ulicy Spacerowej, przez stację pośrednią przy postoju dla samochodów, do przystanku końcowego przy Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, a także w przeciwnym kierunku.

- Bus bez kierowcy będzie jeździł w Oliwie przez 24 dni września, siedem dni w tygodniu, pięć godzin dziennie. Każdorazowo pojazd pomieści maksymalnie dziewięcioro pasażerów - informuje Urząd Miejski w Gdańsku. Mieszkańcy oraz turyści nie będą musieli w tym czasie płacić za bilet.

Bus ma jeździć tylko po zaprogramowanej wcześniej trasie. W pojeździe obecny będzie operator, który może zareagować w "sytuacji kryzysowej" lub odpowiedzieć na pytania pasażerów.

Z warunków przetargu wynika, że wrześniowe przejazdy busa po Oliwie pochłoną w sumie 420 660 złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE