Koronawirus. Pod gdańskim stadionem RUSZYŁY TESTY bez wysiadania z auta! [ZDJĘCIA]

2020-04-27 14:00 PT

Przed Stadionem Energa Gdańsk powstało pierwsze w mieście centrum testowe COVID-19 typu drive-thru. Badanie na obecność koronawirusa w organizmie można tu wykonać bez opuszczania pojazdu. Projekt jest koordynowany przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i wojewodę pomorskiego. Zdjęcia znajdziesz w galerii u góry artykułu.

Do stworzenia centrum testowego w Letnicy przyczyniło się nie tylko UCK, ale również Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku oraz Urząd Miasta Gdańska. Uruchomienie projektu już w poniedziałek (27 kwietnia) umożliwił wojewoda, finansując zakup niezbędnego wyposażenia oraz zapewniając środki ochrony osobistej.

- Współpraca to podstawa w walce z koronawirusem. Wspólnymi siłami uruchomiliśmy centrum testowe, które odciąży WSSE, umożliwiając wykonanie większej ilości testów w regionie w bezpieczny sposób. Model działania został zapożyczony z pierwszego drive-thru, które powstało przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUM-ed w Gdyni. Czerpiemy z dobrych wzorców - tłumaczy Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ TUTAJ!

Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące działalności nowo powstałego punktu badań na obecność SARS-CoV-2.

Jak to działa?

Testy są wykonywane po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do bezpłatnego badania, na które trzeba przyjechać samochodem osobowym. Co istotne, z samochodu nie należy wysiadać. Osoby przychodzące na piechotę, przyjeżdżające komunikacją miejską czy też rowerem nie będą mogły skorzystać z testu. Przed badaniem pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i za pośrednictwem kuriera przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie przez WSSE.

Wskazania do badania

Osoby, które mają gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza oraz kaszel, obserwują utratę smaku i węchu lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem, i mogą skorzystać z badania w samochodzie osobowym, powinny zadzwonić na infolinię.

Rejestracja i godziny przyjęć

Centrum testowe COVID-19 drive-thru UCK działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 oraz w weekendy w godzinach 10:00-13:00. Rejestrować się można pod numerem telefonu 58 727 05 05 (po połączeniu się z infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny) od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00 od oraz w weekendy od 9:00 do 12:00.

Jak uszyć maseczkę TUTORIAL

Jak nie zwariować, siedząc w domu? Eksperci z Wielkiej Brytanii radzą - CZYTAJ WIĘCEJ W "PORADNIKU ZDROWIE"

Aktualna mapa zakażeń koronawirusem w Polsce

W poszczególnych punktach umieszczono informacje dotyczące liczby potwierdzonych przypadków zakażenia, osób zmarłych i wyleczonych dla konkretnych województw. Sprawdź, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju.