Wejherowo: Dziecko potrącone na przejściu nie żyje. Sprawca trafił do aresztu. Są zarzuty!

i

Autor: KPP Wejherowo Wejherowo: Dziecko potrącone na przejściu nie żyje. Sprawca trafił do aresztu. Są zarzuty!

Kurier śmiertelnie potrącił na pasach 6-letnią Alicję. Zapatrzył się w telefon. Sąd skazał kierowcę

2022-05-23 14:53

Sąd Rejonowy w Wejherowie (woj. pomorskie) skazał 24-letniego Jakuba W. na 3 lata więzienia za śmiertelne potrącenie 6-letniej dziewczynki na przejściu dla pieszych. Do wypadku doszło w Wejherowie, w grudniu 2021 r. W trakcie śledztwa mężczyzna przyznał, że zapatrzył się w telefon, na którym sprawdzał adresy.

Sąd Rejonowy w Wejherowie w poniedziałek, 23 maja ogłosił wyrok, w którym skazał 24-letniego Jakuba W. na 3 lata pozbawienia wolności za spowodowanie śmiertelnego wypadku, w którym zginęła 6-letnia dziewczynka. Mężczyzna otrzymał również zakaz prowadzenia pojazdów na 5 lat i musi zapłacić rodzicom po 20 tys. złotych. Sędzia Paweł Kwapień odczytując uzasadnienie, wskazał, że oskarżony swoim działaniem i niewłaściwym prowadzeniem pojazdu doprowadził do zdarzenia z 2 grudnia, w efekcie którego Alicja B. poniosła śmierć. - Oskarżony niestety, ale nie obserwował jezdni, miał wówczas światło czerwone, natomiast na przejściu dla pieszych znajdowała się opiekunka wraz dwójką dzieci. Udało jej się uratować jedno dziecko, niestety Alicja B. została potrącona przez samochód - wskazywał sędzia.

Potworne potrącenie rowerzysty w Małopolsce. Kierująca golfem nie potrafiła wytłumaczyć swojego zachowania

Dodał, że samochód którym kierował Jakub W. jechał z prędkością 63 km/h, natomiast prędkość wypadkowa, czyli przed uderzeniem w dziewczynkę wynosiła 20 km/h. Oskarżony Jakub W. w chwili wypadku był kurierem. Z opinii biegłych wynika, że był trzeźwy. W trakcie śledztwa przyznał, że zapatrzył się na telefon, bo sprawdzał adresy, do których miał dostarczyć paczki. Sędzia odczytując uzasadnienie zwrócił uwagę, że Jakub W. przyznał się do wypadku przed sądem. Prokuratura żądała 5 lat więzienia i po 30 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziców dziewczynki.

W ocenie sądu kara wymierzona Jakubowi W. "czyni zadość co do społecznego odbioru kary, czyli spełnia kryteria wychowawcze w aspektach ogólnych i jest adekwatna odnoście czynu mu przypisanego". Sędzia wskazał również na młody wiek oskarżonego. Dodał, że do wymierzonej kary 3 lat pozbawienia wolności, zaliczył 6-miesięczny okres, w którym Jakub W. przebywa w areszcie tymczasowym.

Sąd zdecydował również, że Jakub W. areszt tymczasowy opuści 31 maja br. Karę pozbawienia wolności, o ile prokuratura nie zaskarży tej decyzji, zacznie odbywać dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. Obecny na ogłoszeniu wyroku obrońca Jakuba W. podkreślili że wyrok nie jest przesadnie surowy. Dodał, że po rozmowie z klientem zdecyduje o ewentualnej apelacji. - To jest młody człowiek, który popełnił błąd, który może zdarzyć się każdemu z nas. To jest osoba, która nie zasługuje na zmarnowanie reszty życia - tłumaczył adwokat Aleksander Twardowski. Wyrok wydany w Sądzie Rejonowym w Wejherowie nie jest prawomocny.

Sonda
Czy sprawcy śmiertelnych wypadków powinni na zawsze tracić prawo jazdy?

Pogrzeb 19-letniej Darii. Zginęła pod kołami volkswagena w Szymbarku. ZDJĘCIA

W Skorzewie (woj. pomorskie) odbył się pogrzeb Darii (+19 l.), która zginęła w Poniedziałek Wielkanocny potrącona przez samochód wracając ze znajomymi z dyskoteki.