Osowa. Ciężki sprzęt ulicy Kielnieńskiej. Rozpoczęła się budowa nowej ulicy

i

Autor: Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Przebudowa ulic

Na Osowej pojawił się ciężki sprzęt. Rozpoczęła się budowa nowej ulicy

Przebudowa ul. Kielnieńskiej była długo wyczekiwana przez mieszkańców. Prace rozpoczęły się pod koniec kwietnia. Od kilku tygodni na tej ulicy trwają prace związane z budową i przebudową sieci podziemnych. Ze względu na bardzo szeroki zakres prac, które muszą być realizowane etapowo, te zakończą się dopiero za dwa lata.

Obecnie rozpoczęły się prace ziemne przy istniejącym rondzie, w śladzie przyszłego przebiegu tzw. Nowej Koziorożca - ulicy, która także powstanie w ramach projektu.

Z nowych ulic będziemy korzystać w 2025 roku. Jestem przekonana, że staną się wizytówką Osowej

- zaznacza prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Ulica Kielnieńska zostanie przebudowana na odcinku od ul. Drawskiej do pętli autobusowej przy obwodnicy Trójmiasta. Wzdłuż niej zaplanowano drogi rowerowe i chodniki oraz drogę serwisową, która będzie służyła jako dojazd do znajdujących się tam nieruchomości. Powstaną też dwa ronda, które mają polepszyć przepustowość dróg.

Jednym z celów tej inwestycji jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, stąd budowa chodników i drogi dla jednośladów.

Nowa ulica w Gdańsku

W ramach inwestycji powstanie też około 500-metrowy odcinek ul. Nowej Koziorożca. Ulica będzie miała charakter zielonego bulwaru z ogrodami deszczowymi. Wzdłuż niej planowane są nasadzenia drzew i rabat kwiatowych, a także utworzenie łąk kwietnych. Wybudowany zostanie chodnik i ciąg pieszy z dopuszczonym ruchem rowerowym.

Przebudowane zostaną przy okazji sieci podziemne, a także uregulowana gospodarka wodna i deszczowa, co poprawi sytuację tej części miasta po większych opadach. W zakresie zadania znalazła się m.in. budowa kanalizacji deszczowej, budowa oświetlenia oraz przebudowa kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej i gazowej. Jest to jedna z tych inwestycji, które muszą zostać zrealizowane, by sprawnie funkcjonował cały układ komunikacyjny wokół dzielnicy Osowa z nowym węzłem Chwaszczyno, trasą S6 i obwodnicą południową.

Przebudowa obejmie łącznie trzy kilometry dróg, z czego pół kilometra to ul. Nowa Koziorożca. Inwestycja pochłonie blisko 64 mln złotych. Koniec robót przewidziano w maju 2025 r.

Kierowco, wiesz jak zachować się podczas burzy? Oto 10 rad

Wieczorny Express - Katarzyna Karpa-Świderek