Spis treści
- Pogoda długoterminowa na lato 2025
- Zapowiedź upałów. Prognoza długoterminowa na czerwiec, lipiec i sierpień
Pogoda długoterminowa na lato 2025
Kalendarzowe lato rozpoczyna się dopiero w czerwcu, ale synoptycy już analizują pogodowe trendy, związane z tą porą roku. Prognozy długoterminowe na maj, czerwiec, lipiec i sierpień powinny zainteresować przede wszystkim tych, którzy planują wakacje w naszym kraju. Czy warto wyjechać nad polskie morze? Amerykańska prognoza długoterminowa sugerowała, że upały będą częstym zjawiskiem. Nową analizę modeli pokazali w kwietniu synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dominuje kolor czerwony, choć jeden szczegół dotyczący maja natychmiast przykuł uwagę. - Na północnym zachodzie kraju możliwa suma opadów poniżej normy wieloletniej - wskazuje IMGW. Kolejne tygodnie wyglądają optymistycznie dla tych, którzy lubią wygrzewanie się na słońcu.
Zapowiedź upałów. Prognoza długoterminowa na czerwiec, lipiec i sierpień
Mapy zaktualizowane 9 kwietnia przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują na wyraźną dominację wysokich temperatur. W okresie od czerwca do sierpnia 2025 w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Prognozy mogą jeszcze ulec zmianie, ale na razie wiele wskazuje na sporą dawkę upałów.
Jeśli chodzi o opady, to one będą się mieścić w zakresie normy wieloletniej. Pojedyncze dni z deszczem mogą się przytrafić, ale nie powinny dominować.
IMGW przypomina, jak należy odczytywać prognozy długoterminowe. Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:
- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu - wyjaśnia Instytut.
Przypominamy, że na portalu "Super Expressu" codziennie aktualizujemy prognozę pogody. Skupiamy się na pogodzie na kolejny dzień, ale pamiętamy również o analizach ekspertów i prognozach długoterminowych. Zachęcamy do śledzenia pogodowego oddziału i lokalnych serwisów.
