Orlicja wykluła się w gdańskim zoo! To krytycznie zagrożony gatunek żółwia azjatyckiego [ZDJĘCIA]

2021-11-30 8:45
Orlicja wykluła się w gdańskim zoo
Autor: Gdański Ogród Zoologiczny [zoo.gda.pl] Orlicja wykluła się w gdańskim zoo

Młoda orlicja wykluła się w zoo w Gdańsku. Doszło do tego po 128 dniach inkubacji jaja w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. - Żółw ma się znakomicie, przybiera na wadze i ma duży apetyt - podały władze oliwskiego zoo. To pierwszy przychówek tego gatunku w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Zdjęcia znajdziecie w galerii zamieszczonej poniżej.

Orlicja to największy żółw słodkowodny Azji Południowo-Wschodniej. Jako dorosły osobnik może osiągnąć wagę nawet do 50 kg przy 80 do 100 cm długości karapaksu. Opiekunka gadów w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym Daria Zwierzchowska poinformowała w trwającym tygodniu, że waga trójmiejskiego młodego żółwia wzrosła od 45 g po wykluciu do 64 gramów. Piękna orlicja w pierwszych dniach życia żywiła się dojrzałymi owocami: figami, gruszkami, bananami czy papajami. Później żółw otrzymywał specjalną galaretkę, składającą się z wywaru z kurzych łapek bogatych w kolagen, żelatynę, filety ryb słodkowodnych, marchewki oraz witamin. Orlicje są wszystkożerne. W naturze, z racji zamieszkiwania jezior i terenów podmokłych, korzystają z rybnej diety oraz opadłych owoców, a niekiedy także z drobnych kręgowców.

Zastępczyni dyrektora ds. hodowlanych w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym Izabela Krause przekazała, że orlicje są gatunkiem bardzo rzadkim i słabo poznanym. Dlatego też oliwskie zoo kontaktuje się w sprawie diety żółwia z innymi placówkami w Europie. Młody osobnik ma zapewnione odpowiednie warunki, m.in. temperaturę w akwarium około 29 stopni, specjalną lampę oraz matę grzewczą zamontowaną pod akwarium. Dyrektor ZOO Gdańsk Michał Targowski podkreślił, że przychówek orlicji to bardzo duże wydarzenie ze względu na to, iż jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.

- Orlicja objęta jest Waszyngtońską Konwencją CITES oraz programem ESB w ramach EAZA. Żółwiowi w naturze zagraża przede wszystkim kłusownictwo, nielegalne pozyskiwanie z naturalnego środowiska w celach handlowych, na rynku spożywczym. Mierzy się także z utratą naturalnych siedlisk, głównie z powodu wycinki naturalnych lasów pod uprawę palmy olejowej. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 90 lat populacja orlicji zmniejszyła się o 80 procent - poinformował Polską Agencję Prasową dyrektor Targowski.

W tej chwili młoda orlicja przebywa na zapleczu, pod czujnym okiem opiekunów i jeszcze przez jakiś czas nie będzie dostępna dla gości zoo. W pawilonie gadów i ptaków można zaobserwować parę dorosłych osobników tego gatunku.

Quiz. Skąd się wzięły nazwy miesięcy?

Pytanie 1 z 12
"Lipiec" nazywa się tak z powodu...
We wrocławskim zoo urodziła się żyrafa siatkowana
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE