Sinice

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express Sinice

Zakaz kąpieli z powodu sinic

Pomorskie: Zakwit sinic pokrzyżował plany urlopowiczów. Sanepid zamknął pięć kąpielisk

2022-08-28 12:40

W niedzielę, 28 sierpnia sanepid poinformował o zamknięciu pięciu kąpielisk w województwie pomorskim. Powodem decyzji jest wykrycie zakwitu sinic, czyli groźnych dla ludzi bakterii. Kontakt z sinicami może powodować wiele dolegliwości, w tym wysypkę na skórze, biegunkę czy wymioty.

Sanepid zamknął pięć kąpielisk z powodu sinic. Gdzie nie można się kąpać?

W niedzielę (28 sierpnia) sanepid poinformował o zamknięciu pięciu kąpielisk w województwie pomorskim. Powodem takiej decyzji jest zakwit sinic, czyli groźnych dla ludzi bakterii. Zamknięte zostały:

  • kąpielisko nad jeziorem Sudomie w miejscowości Sycowa Huta (pow. kościerski)
  • kąpielisko nad jeziorem Wysoka - Wycztok w Kamieniu (pow. wejherowski)
  • kąpielisko Gdynia-Orłowo
  • kąpielisko Gdynia-Śródmieście
  • kąpielisko Gdynia-Redłowo

Poza wskazanymi pięcioma kąpieliskami na Pomorzu, jak wynika z danych zamieszczonych w niedzielę na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie wykryto zakwitu sinic. To oznacza, że w pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami, można korzystać z kąpieli

PRZECZYTAJ: Policjanci wspominają tragicznie zmarłego kolegę. Miał tylko 25 lat, gdy zginął na służbie

Pogrzeb prezentera Piotra Balickiego

Dlaczego kontakt z sinicami jest groźny dla ludzi?

Jak podaje PAP, kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sonda
Gdzie spędzasz wakacje 2022?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE