Rocznica stanu wojennego. Polacy przeżyli piekło! [ZDJĘCIA]

i

Autor: creative commons Rocznica stanu wojennego. Polacy przeżyli piekło! [ZDJĘCIA]

Rocznice wprowadzenia stanu wojennego i Grudnia '70. Co przygotował IPN w Gdańsku oraz Gdyni? [PROGRAM]

2021-12-09 8:30

Rocznice wprowadzenia stanu wojennego i Grudnia '70 już za moment. IPN zaplanował wystawy, uroczystości, akcje społeczne, odznaczenia, publikacje, dyskusje online, spacery historyczne oraz gry mobilne. Wszystko to składa się na organizowane przez IPN w Gdańsku oraz Gdyni tegoroczne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i 51. rocznicy Grudnia '70. Zobacz szczegółowy program.

Program obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i Grudnia '70 przedstawiono w środę na konferencji prasowej w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek, 13 grudnia 2021 roku, o godz. 15.30 w Sali BHP w Gdańsku (ul. ks. J. Popiełuszki 6) odbędzie się prezentacja broszury IPN "Różne oblicza stanu wojennego" oraz okolicznościowej monety NBP "Pamięci ofiar stanu wojennego". W wydarzeniu wezmą udział dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon oraz dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Gdańsku Wiktor Kamiński. Tego samego dnia o godz. 17.30 na Placu Solidarności w Gdańsku odbędzie się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz modlitwa za ofiary stanu wojennego pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Organizatorem tej uroczystości jest Stowarzyszenie "Godność". O godz. 18.30 Federacja Młodzieży Walczącej na Targu Rakowym w Gdańsku złoży kwiaty pod pomnikiem Antoniego Browarczyka. To część akcji "Zapal światło wolności".

Z okazji 51. rocznicy Grudnia '70, w piątek, 17 grudnia 2021 roku, o godz. 14.30 w sali BHP odbędzie się wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności. W uroczystości weźmie udział prezes IPN dr Karol Nawrocki. IPN przeprowadzi też akcje edukacyjne w mediach - TVP Gdańsk przedstawi cykl "Epitafium Ofiar Grudnia ‘70", a "Dziennik Bałtycki" wydrukuje dodatek „Stan wojenny po 40 latach". Przygotowana jest również strona internetowa "Stan wojenny w Gdańsku 1981–1983" i interaktywna ścieżka edukacyjna, czyli spacer historyczny "Śladami stanu wojennego w Gdańsku". Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Gdańsku Daniel Czerwiński powiedział, że działania naukowe odbędą się zarówno w Gdańsku i w Bydgoszczy, gdzie dwa dni temu odbyła się konferencja "Stan wojenny po 40 latach. Nowe spojrzenie".

- W Gdańsku z uwagi na obostrzenia epidemiczne chcemy przejść w sferę internetu. Organizujemy debatę, która odbędzie się w sali BHP, natomiast będzie dostępna na żywo na Facebooku IPN, a potem na kanale IPN w serwisie Youtube "Czy stanu wojennego można było uniknąć?" Takie dość przewrotne pytanie. W dyskusji wezmą udział specjaliści zajmujący się tą tematyką - dodał Czerwiński.

Sonda
Czy jesteś dumny z polskiej historii?

W siedzibie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w piątek 10 grudnia odbędzie się prezentacja wystawy IPN "Stan wojenny 1981-1983". W piątek, 17 grudnia 2021 roku, o godz. 11. na stacji SKM Wzgórze św. Maksymiliana w Gdyni pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa złożą kwiaty pod tablicą poświęconą młodym ofiarom Grudnia '70 w Gdyni oraz będą kolportować broszurę "Grudzień 1970 na Wybrzeżu Gdańskim. Pamięci ofiar zbrodni komunistycznej". Władze IPN w Gdańsku zaplanowały też konkursy, spacery historyczne oraz quizy.

Groby znanych Polaków nieopłacone. Grozi im likwidacja!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE