Strajk kobiet w Trójmieście i okolicach. Tak w środę protestowały pomorskie miasta [WIDEO]

2020-10-28 22:15 pt
Gdańsk: Strajk kobiet przed Katedrą Oliwską
Autor: Marcin Gadomski / Super Express

Strajk kobiet w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i innych miejscowościach na Pomorzu trwa już siódmy dzień. W środę (28.10.2020) odbyły się kolejne demonstracje, będące odpowiedzią na budzące skrajne emocje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Przeciwnicy zakazu aborcji wyszli na ulice, blokując ruch w wielu lokalizacjach. Protesty samochodowe, manifestacje i przemarsze zorganizowano we wszystkich większych miastach w regionie.

Strajk kobiet w Pomorskiem - siódmy dzień protestów [28.10.2020]

Strajk kobiet wszedł dziś w kolejną fazę. Część pań zdecydowała się wziąć dzień wolny, porzucając obowiązki na rzecz strajku przeciw zakazowi aborcji. Pierwsza manifestacja w Trójmieście miała miejsce jeszcze przed południem. Na terenie Uniwersytetu Gdańskiego protestowali studenci. W porównaniu do innych demonstracji, na kampusie było wyjątkowo cicho i spokojnie. Później na ulice wyszli uczniowie. Po południu i wieczorem w Trójmieście należało spodziewać się strajków pieszych oraz samochodowych, a także blokad. Kierowcy wiedzieli, że muszą liczyć się z utrudnieniami. Strajk zmotoryzowany objął nie tylko Gdańsk, Gdynię i Sopot, ale również Rumię, Redę czy Wejherowo.

Zobacz także: Utrudnienia w Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz innych miastach [28.10.2020]

Na trójmiejskich ulicach protestowano dziś od wczesnego popołudnia do bardzo późnego wieczora. Dopiero po 22:00 zakończyła się demonstracja w Gdyni, gdzie zablokowano m.in. ul. Władysława IV. W centrum Sopotu wśród demonstrantów pojawił się natomiast prezydent Jacek Karnowski. Frekwencja była tam jednak zdecydowanie mniejsza. Największy strajk kobiet, jak nietrudno się domyślić, przeszedł przez Gdańsk. Choć przed 23:00 nie powinniśmy jeszcze korzystać z czasu przeszłego. Przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu, mimo późnej pory, nadal jest bardzo głośno. Zgromadzeni przeciwnicy zakazu aborcji manifestują swoje niezadowolenie, a od strony Galerii Bałtyckiej i skrzyżowania z al. Żołnierzy Wyklętych słychać mnóstwo klaksonów. Jak twierdzą organizatorzy, około 23:30 akcja na dziś ma się zakończyć. Powtórka już jutro.

Protest uczniów w Gdańsku

Strajk kobiet po decyzji TK o zakazie aborcji w Polsce

W miniony czwartek (22 października) obradujący w pełnym składzie Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczenie aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z konstytucją. - Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę - mówił w uzasadnieniu Justyn Piskorski. Większość sędziów zgodziła się z tą opinią, a odrębne zdanie wyrazili jedynie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres. Efektem wyroku są protesty, podczas których uczestnicy domagają się zmiany prawa aborcyjnego, wyrażając przy tym niechęć do rządzącej obecnie partii i jej długoletniego lidera.

Protest studentów Uniwersytetu Gdańskiego
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE