Kolejny dzień portestu

i

Autor: Michał Rejduch Kolejny dzień protestu w Nowym Sączu

STRAJK KOBIET. Ksiądz wyszedł z bronią do protestujących?! W Polsce trwają manifestacje [ZAPIS RELACJI]

2020-10-28 23:05

Środa (28 października) jest kolejnym dniem masowych protestów, które odbywają się w całym kraju. To pokłosie kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrza obowiązujący od lat kompromis aborcyjny. W manifestacjach uczestniczą tysiące osób, a protesty i blokady ulic zdają się nie mieć końca. Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada, że te nie zakończą się, dopóki nie nastąpi dymisja rządu. Jak wyglądają protesty kobiet w Warszawie, Trójmieście, Krakowie i innych polskich miastach? Przeczytaj, co działo się w środę na ulicach Polski.

Strajk Kobiet 28.10.2020: Masowe protesty w całym kraju

Ogólnopolski Strajk Kobiet przeciwko zakazowi aborcji z przyczyn embriopatologicznych trwa już od kilku dni. Wśród postulatów manifestujących jest m.in. dymisja obecnego rządu oraz legalna aborcja na żądanie. Na środę, 28 października, zapowiedziano blokady w wielu polskich miastach.

- Protesty będą trwały do czasu, aż obecny rząd nie poda się do dymisji – zapowiedziały we wtorek działaczki Warszawskiego Strajku Kobiet, inicjatora ulicznych demonstracji. Wśród postulatów jest m.in. legalna aborcja na życzenie, antykoncepcja dostępna dla młodych ludzi i rozdzielenie Kościoła od państwa. Na środę Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział kolejne protesty. Apeluje do kobiet, aby wzięły urlop i tego dnia nie przyszły do pracy.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę. Zdania odrębne złożyli dwaj sędziowie.

Zapis relacji znajduje się pod poniższym wideo.

Najlepsze plakaty, wulgarne hasła. Strajk kobiet

23:01 Tysiące wrocławian na ulicach! Polała się krew! 

Kolejny dzień protestów we Wrocławiu. Znowu na ulice wyszło tysiące mieszkańców, którzy nie zgadzają się z zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej. Centrum i okolice było kompletnie sparaliżowane. Doszło też do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Po mieście krążą agresywni mężczyźni ubrani na czarno i atakują ludzi! Przeczytaj: Tysiące wrocławian na ulicach! Polała się krew! Kim są mężczyźni ubrani na czarno? (WIDEO)

22:56 W większości miast protesty przeciwaborcyjne się już zakończyły

W środę w całym kraju odbywały się protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Na ulice największych polskich miast, ale nie tylko, wyległy tłumy ludzi. Kierowcy musieli się liczyć z utrudnieniami w ruchu. Były też opóźnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W większości miast protesty już się zakończyły. Nadal trwa protest np. w Warszawie - informuje PAP.

22:45 Strajk Kobiet w Krakowie: W środę na ulice wyszło około 20 tysięcy demonstrujących

- Raporty spłyną w ciągu kilku godzin, więc jeszcze nie mogę podsumować przebiegu tego 20-tysiecznego zgromadzenia - mówi mł. insp. Sebastian Gleń z zespołu prasowego KWP w Krakowie i dodaje: - Na razie mam sygnałów by podczas tego zgromadzenia doszło do aktów agresji, wandalizmu czy jakiś przestępstw.

22:37 Strajk Kobiet: Protesty we Wrocławiu

Na ulice Wrocławia kolejny raz wyszły kobiety i mężczyźni. Poniżej zdjęcia z manifestacji.

22:30 Tysiące demonstrantów wypełniły rynek i katowickie ulice

Co najmniej kilka tysięcy demonstrantów wypełniło w środę wieczorem katowicki rynek, a następnie przylegające ulice. Przy głośnej muzyce techno manifestanci rozpoczęli protest przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, a także rządowi i partii rządzącej - informuje PAP.

22:19 Gwiazda "Na dobre i na złe" NAGO W CIĄŻY. Tak wspiera Strajk Kobiet

Niebywałe, co zrobiła gwiazda "Na dobre i na złe". Opublikowała zdjęcie, na którym pozuje nago w ciąży! Tak wspiera Strajk Kobiet! Aleksandra Hamkało, czyli serialowa Julka Burska zdobyła się na odważny krok. Sami zobaczcie w naszym artykule.

22:07 Białystok: Modlitwa i obrona kościoła farnego przed profanacją

Kilka ulic dalej odbył się Czarny Spacer. Zobacz wideo:

Białystok, 28 października. Modlitwa i obrona kościoła farnego przed profanacją. Kilka ulic dalej odbył się Czarny Spacer.

21:55 Warszawa: Po proteście napisy na budynku PAST-y, w którym biuro ma m.in. Ordo Iuris

W środę podczas protestu przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego umieszczono hasła i symbole na budynku PAST-y przy ul. Zielnej 39 w Warszawie, gdzie mieści się biuro Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, a także siedziba Światowego Związku Żołnierzy AK - informuje PAP.

21:42 Strajk Kobiet w Toruniu

Na ulice Torunia kolejny raz wyszły kobiety. Poniżej zdjęcia z manifestacji.

21:35 Białystok: Uczestnicy manifestacji obrzuceni petardami

Policja ustala okoliczności incydentu, do którego doszło niedługo przed zakończeniem tzw. czarnego spaceru, który w środowy wieczór odbył się w Białymstoku. Nieznani sprawcy rzucili kilka petard i rac w kierunku uczestników marszu, na razie brak danych, czy ktoś poważniej ucierpiał - informuje PAP.

21:23 Warszawa: Poważne utrudnienia w centrum; demonstranci idą w kierunku ul. Nowogrodzkiej

Tłum protestujących przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji powoli się rozchodzi spod Sejmu. Część manifestantów udaje się w kierunku ul. Nowogrodzkiej. Ruch w centrum Warszawy jest poważnie utrudniony - informuje PAP.

21:12 ATAK nożownika na uczestnika Strajku Kobiet! "Rozciął mi PÓŁ TWARZY"

Do zdarzenia doszło w poniedziałek w centrum Gdyni. Jak informuje PAP, 64-letni agresor usłyszał zarzuty spowodowania obrażeń ciała powyżej 7 dni oraz znieważenia. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Przeczytaj: Gdynia: ATAK nożownika na uczestnika Strajku Kobiet! "Rozciął mi PÓŁ TWARZY".

20:55 Czernikowo: Ksiądz wyszedł z bronią do protestujących

Strajk kobiet przetacza się przez ulice polskich miast, w niektórych miejscowościach dochodzi do wyjątkowo zaognionych sytuacji. Jak podaje portal ototorun.pl, w niewielkim Czernikowie doszło do wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji - proboszcz tamtejszej parafii wyszedł do protestujących mieszkańców z bronią. Interweniowała policja. Przeczytaj cały nasz artykuł TUTAJ.

20:50 Radni z Bydgoszczy wystosowali apel w związku z orzeczeniem Trybunały Konstytucyjnego

Bydgoski radny, Ireneusz Nitkiewicz, zamieścił na swoim profilu apel Rady Miasta Bydgoszczy. Cała treść dostępna poniżej.

20:35 Strajk kobiet. Duda ZASKAKUJĄCO o słowach swej córki. "Ja nie uważałem..."

Kinga Duda w środę zaskoczyła wszystkich i opublikowała oświadczenie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - W sprawie tak niewyobrażalnie trudnej, jak wizja urodzenia dziecka, które może umrzeć minuty czy godziny po porodzie, decyzja o kontynuacji lub przerwaniu ciąży, powinna być pozostawiona kobiecie i podjęta zgodnie z jej własnym sumieniem, jej systemem wartości, z jej własnymi przekonaniami - przekonywała. Teraz do jej słów odniósł się prezydent Andrzej Duda, który był gościem w Polsat News. Przeczytaj cały nasz artykuł. Kliknij TUTAJ.

20:23 Paulina Młynarska MIAŻDŻY KSIĘŻY i KATOLIKÓW

Kolejna gwiazda zabrała głos w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Od kilku dni trwa Ogólnopolski Strajk Kobiet. Prezes PiS zaapelował o ochronę kościołów. Z kolei całą sytuację skomentowała dziennikarka Paulina Młynarska, która bez wahania miażdży księży, kościół katolicki oraz rząd: "To Kościół wpuścił do siebie polityków, zaprosił faszystów". Co jeszcze powiedziała Młynarska? Przeczytajcie nasz artykuł. Kliknij TUTAJ.

20:12 Czy będą strajki kobiet, jeżeli rząd ZAOSTRZY obostrzenia? Co dalej z manifestacjami?

Nie milkną echa po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne w Polsce. Protesty rozpoczęły się już tego samego dnia w praktycznie wszystkich miastach naszego kraju. Na ulice wyszły tysiące kobiet, które stanowczo manifestują swój sprzeciw. Czy będzie jakieś porozumienie z rządzącymi? Co ze strajkami, gdy zostaną zaostrzone obostrzenia? Przeczytaj koniecznie TUTAJ.

20:00 Strajk kobiet w Poznaniu. Techno, taniec, śpiew i okrzyki "J***Ć PiS". Na Twitterze zawrzało

„To mówicie, że chodzi o dramat kobiet czy o imprezę?” Zapytał na Twitterze poznański dziennikarz Wojciech Wybranowski, który opublikował krótkie nagranie fragmentu jednej z manifestacji. Na krótkim wideo zrobionym dziś, po godzinie 17-tej widać, jak grupa kilkudziesięciu młodych kobiet tańcząc w rytm muzyki techno skanduje hasło „j***ć PiS”. Internauci są dość jednoznacznie komentują nagranie, pisząc min.: „Nudy, bo knajpy zamknięte, szkoły nieczynne. Coś robić trzeba”. Przeczytaj cały nasz artykuł TUTAJ.

19:41 Agata Kornhauser-Duda zabrała głos w sprawie aborcji

Strajk kobiet. Andrzej Duda, który od kilkunastu dni przebywa na kwarantannie w związku z zakażeniem koronawirusem, jest gościem w Polsacie News, gdzie komentuje najważniejsze wydarzenia w kraju. Zapraszamy na relację na żywo. Przeczytaj całą rozmowę: Strajk kobiet. Stanowczy głos Agaty Dudy o aborcji. RELACJA NA ŻYWO

19:40 Warszawa: Zgromadzenie pod Muzeum Narodowym

Z informacji przekazanych nam przez naszego warszawskiego korespondenta wynika, że w stolicy zebrało się od 7 do 8 tysięcy osób biorących udział w Strajku Kobiet. Manifestanci, którzy zebrali się na Rynku Głównym przemieszczają się ulicą Świętej Anny w kierunku Muzeum Narodowego.

19:31 Broniarz: nie jest prawdą, jakoby ZNP zachęcał uczniów do udziału w protestach

Nie jest prawdą, jakoby Związek Nauczycielstwa Polskiego zachęcał uczniów do udziału w trwających protestach - podkreślił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w wydanym w środę oświadczeniu - informuje PAP.

19:22 Kaja Godek ("Zatrzymaj Aborcję"): w związku z falą agresji nie przebywam w swoim mieszkaniu

W związku z narastającą falą agresji nie przebywam w mieszkaniu przy ul. Książąt Mazowieckich w Warszawie - ani ja, ani nikt z mojej rodziny - poinformowała w środę inicjatorka projektu "Zatrzymaj Aborcję" Kaja Godek. We wtorek aktywistka zawiadomiła policję o groźbach i poprosiła o ochronę - informuje PAP.

19:10 Strajk Kobiet na Pomorzu

Strajk Kobiet na Pomorzu, jak w innych regionach Polski, wspierany jest przez kierowców. Z wielkimi utrudnieniami liczyć muszą się mieszkańcy Trójmiasta, gdzie kierowcy jadą z Gdyni przez Sopot do centrum Gdańska. Zobacz wideo naszego korespondenta:

18:58 Strajk Kobiet w Poznaniu: Niema manifestacja obrońców życia w centrum miasta

Niema manifestacja obrońców życia odbyła się w środę w centrum Poznania, w miejscu codziennych protestów przeciwników wyroku TK. Uczestników akcji pilnowali policjanci; nie doszło do incydentów - informuje PAP.

18:49 Warszawa: Manifestujący kierują się pod Sejm, skąd wkrótce ma odjechać Jarosław Kaczyński

Na Twitterze pojawił się wpis, z którego dowiadujemy się, że manifestujący w stolicy tłum kieruje się pod Sejm, skąd wkrótce ma odjechać Jarosław Kaczyński.

18:41 Strajk Kobiet. Kasia Cichopek popiera kobiety

Gwiazda "M jak miłość" zabrała głos! Wszystko z powodu protestów spowodowanych decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Kasia Cichopek (38 l.) popiera kobiety, a swój apel opublikowała na Instagramie. Zobacz jak Kinga z "M jak miłość" po długim milczeniu wspiera Ogólnopolski Strajk Kobiet! Przeczytaj cały tekst: kliknij TUTAJ.

18:33 "Z nami się nie ZADZIERA". Tak strajkują mieszkanki Kalisza!

Nie milkną echa po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne w Polsce. Protesty rozpoczęły się już tego samego dnia w największych miastach w naszym kraju, w tym także w Kaliszu. Zobaczcie, jak protestowały mieszkanki Kalisza. Zobacz, kliknij TUTAJ.

18:25 W Toruniu trwa Strajk Kobiet

Zobacz wideo-relację z centrum Torunia:

18:16 Ks. Kneblewski znowu SZOKUJE! Chce powstania "kościoła WALCZĄCYCH"?

Ks. Kneblewski nie daje o sobie zapomnieć i mimo, że jest już na emeryturze, to często udziela się na swoim Twitterze. Ksiądz z Bydgoszczy odniósł się do trwających w kraju strajkach kobiet. - Czas walki o wolność i życie - pisze do swoich zwolenników. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

18:02 Strajk Kobiet w Sopocie

Sopot: możliwe korki w trakcie samochodowego protestu na alei Niepodległości (od godz. 16:00).

17:53 Sławomir Zapała o Strajku Kobiet: "Nie ma nic gorszego od WK*****NEJ ŻONY"

Strajk Kobiet w Polsce trwa. Na ulicach protestują tysiące osób. Swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego wyrażają także gwiazdy. Na temat manifestacji i obecnej sytuacji w kraju wypowiedział się Sławomir Zapała: "Nie ma nic gorszego od WK*****NEJ ŻONY" - napisał. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

17:45 Strajk kobiet w Toruniu

Szosą Bydgoską w Toruniu przeszedł Strajk Kobiet. Zobacz nasze wideo.

Przeczytaj: Strajk kobiet w Toruniu. Co nas czeka w środę? Tańce, blokada dróg i inne [TRASA]

Strajk Kobiet w Toruniu, Szosa Bydgoska

17:33 Michał Krawczyk, poseł z Lublina na Twitterze:

- Młodzi się dziś skrzyknęli i spacerują po Lublinie - napisał na Twitterze poseł Michał Krawczyk.

17:21 MEN: mazowiecki kurator oświaty interweniował ws. plakatów z symbolem protestów w warszawskim przedszkolu

Na prośbę ministra edukacji i nauki mazowiecki kurator oświaty podjął natychmiastową interwencję w sprawie przedszkola integracyjnego w Warszawie - poinformował w środę resort edukacji na Twitterze. Chodzi o zawieszone w placówce plakaty z symbolem protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego - informuje PAP.

17:10 Podczas protestu przeciw wyrokowi TK doszło do prób wdarcia się na teren Sejmu

Protestujący przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Warszawie w środę po raz kolejny gromadzą się wokół Sejmu, zarówno od strony ul. Wiejskiej, jak i ul. Górnośląskiej. Grupa protestujących stanęła też przed Domem Poselskim. Doszło do prób wdarcia się na teren Sejmu - informuje PAP.

17:01 Gostynin. Ministranci i Odnowa w Duchu Świętym kontra Strajk Kobiet

Na nic zdała się interwencja ministrantów i grupy Odnowa w Duchu Świętym, którzy otoczyli kościół NMP Matki Kościoła w obawie przed Strajkiem Kobiet. Osoby biorące udział w proteście miały rzekomo próbować wejść do środka świątyni, do czego ostatecznie nie doszło. Mimo to manifestujący zniszczyli plac przed kościołem, pisząc na nim: "Jeb** PiS" i "LGBT". Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

16:50 Warszawa: Protestujący zmywają napisy z pomnika AK:

16:42 Kraków: Pochód liczy ok. 10 tysięcy osób

Jak poinformowała małopolska policja, pochód liczący ok. 10 tysięcy osób przeszedł ul. Piłsudskiego, Retoryka, gdzie znajduje się siedziba małopolskich struktur PiS, Zwierzyniecką, aby potem dotrzeć na Rynek Główny. Tam rozpoczęła się dalsza część demonstracji.

16:35 Trwa Strajk Kobiet w Gdyni

W Gdyni Strajk Kobiet odbywa się w okolicach Skweru Kościuszki, ulicy Kazimierza Górskiego i w pobliżu Riviery (od godz. 16:00) oraz przy alei Zwycięstwa (protest samochodowy około 16:00).

16:27 Strajk Kobiet. Bełchatowianki znów wyjdą na ulicę! 

W Bełchatowie kobiety jak to same określiły „nie składają parasolek” i wychodzą na ulice miasta, by zamanifestować swoje niezadowolenie w związku z orzeczeniem Trybunały Konstytucyjnego. Przeczytaj: Strajk Kobiet. Bełchatowianki znów wyjdą na ulicę! "Weźcie ze sobą coś do robienia hałasu"

16:16 W Szczecinie trwa Strajk Kobiet

Pod hasłem "Trzeba było nas nie wkurwi*ć", po godz. 13:00 na placu Solidarności rozpoczął się przemarsz ulicami w centrum Szczecina. Demonstranci przeszli m.in przez pl. Żołnierza Polskiego, Bramę Portową, al. Wojska Polskiego, ul. Piłsudskiego i pl. Rodła. Demonstracja zakończyła się w miejscu startu, czyli na placu Solidarności. Przeczytaj cały artykuł: Strajk kobiet w Szczecinie. Protestujący ponownie przeszli głównymi ulicami miasta [DUŻO ZDJĘĆ]

16:09 Wstrząsający wpis Rozenek zniknął z sieci

Wiele gwiazd wspiera Strajk Kobiet wywołany przez decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Jak podaje Wirtualna Polska, Małgorzata Rozenek długo nie zabierała głosu w sprawie wyroku TK. Jednak w końcu odezwała się i nie było wątpliwości, co o tym sądzi. Niestety, post, który zyskał ogromną popularność w sieci, zniknął z profilu Małgorzaty Rozenek-Majdan. Przeczytaj cały artykuł. Znajdziesz go TUTAJ.

16:00 Mobilny strajk kobiet w Kaliszu

"Przepraszamy za utrudnienia. Mamy rząd do obalenia" - pod taka nazwą odbędzie się kolejny strajk kobiet w Kaliszu.Dziś (28 października) mieszkanki miasta spotkają się na parkingu przy tzw. starym Tesco przy al. Wojska Polskiego o 17:30, skąd wyruszą w kierunku Kurii Diecezjalnej, a następnie w stronę centrum. Przeczytaj: Kolejny dzień protestu i blokady ulic w Kaliszu [TRASA PRZEJAZDU]

15:52 Strajk Kobiet na Podkarpaciu

Kolejne protesty na Podkarpaciu! Strajk kobiet dziś m.in. w Rzeszowie, ale też w wielu innych miastach woj. podkarpackiego. Przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji i przeciw polityce rządu demonstrują kobiety i solidaryzujący się z nimi mężczyźni. Fala społecznego niezadowolenia rozlewa się po kraju już od kilku dni – bez przerwy. Strajk kobiet dziś m.in. w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Sanoku czy Łańcucie. Przeczytaj więcej na ten temat. Kliknij TUTAJ.

15:41 W Warszawie trwa Strajk Kobiet

Relację na żywo na swoim profilu na Facebook publikuje Borys Budka pokazując jak wygląda przemarsz manifestujących warszawiaków.

15:33 Warszawa: Protestujący przeciwko decyzji TK ws. aborcji dotarli pod Sejm

Tłum protestujących przeciwko decyzji TK ws. aborcji dotarł pod Sejm. Protestujący przeszli pod budynek parlamentu ul. Kruczą i Piękną. Pod Sejmem odpalono race.

15:27 Strajk Kobiet w Gdańsku

W Gdańsku manifestacje odbędą się w okolicach ratusza przy ulicy Wały Jagiellońskie (od godz. 16:00), w pobliżu Opery Bałtyckiej (od godz. 16:00), a także na alei Grunwaldzkiej (protest samochodowy od godz. 15:30). Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

15:19 Arcybiskup Jędraszewski: Wzywam do podjęcia postu i modlitwy za życie

Przekonanie, że człowiek zaczyna istnieć od chwili poczęcia było, jest i będzie częścią nauczania Kościoła, dlatego znalazł się on na celowniku tych sił, które błędnie uważają, że aborcja jest prawem człowieka - napisał w apelu do wiernych metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Hierarcha wezwał do podjęcia "postu i modlitwy za życiem". Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

15:12 Strajk Kobiet w Bydgoszczy

Na ulice Bydgoszczy kolejny raz wyszły tłumy. Bydgoszczanie blokują główne ulice miasta. ZDMiKP informuje o dużych utrudnieniach w ruchu.

15:06 Łódź: Tłumy na Strajku Kobiet. Zablokowane ulice

W Łodzi protesty rozpoczęły się już rano, kiedy to dziesiątki kobiet zdecydowały się wziąć wolne na żądanie w pracy. W samo południe łodzianie zaczęli gromadzić się pod siedzibą PiS przy ul. Piotrkowskiej. - Protestujemy dalej, bo wojna trwa nadal! - zapewniają organizatorki. Czytaj: OGROMNY TŁUM NA STRAJKU KOBIET w Łodzi 28.10! Protestujący BLOKUJĄ ULICE!

14:59 Protesty w największych polskich miastach

Liczne protesty odbywają się m.in. w Łodzi, Warszawie, Krakowie i Szczecinie. 

14:52 Kosiniak-Kamysz: na trwale wpiszmy do konstytucji kompromis aborcyjny 

Jeżeli rządzący nie skorzystają z naszej propozycji, by z uwagi na stan wyższej konieczności nie publikować wyroku TK, to proponujemy zmianę w konstytucji i na trwałe wpisanie do niej kompromisu aborcyjnego z 1993 roku - oświadczył w środę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

14:40 Warszawa: Protesty szturmem ruszyły na Sejm

Trwa kolejny dzień protestów związany z decyzją Trybunału Konstytucyjnego. Mnóstwo Polek i Polaków manifestuje swój sprzeciw przeciwko podjętym decyzjom w sprawie aborcji. Mnóstwo ludzi wykrzykiwało różne hasła pod TVP. Marsz ruszył z ul. Zielnej i ma dotrzeć pod Sejm.

Zablokowane są liczne ulice m.in. Al. Jerozolimskie od ronda de Gaulle'a do ronda Dmowskiego.

14:29 10 tysięcy osób na ulicach Krakowa

W demonstracji w Krakowie bierze udział 10 tysięcy uczestników - poinformował mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji. Strajkujący znajdują się w centrum miasta w rejonie pierwszej obwodnicy.

14:22 Ogólnopolski Strajk Kobiet - zobacz transmisję na żywo:

14:10 Na ulice Kielc wyszli studenci

Kolejna odsłona protestów w Kielcach. Tym razem do manifestacji dołączają studenci! W środę, 28 października, żacy z kieleckich uczelni manifestują na Rynku. Manifestacja rozpoczęła się o godz. 13:00.

14:02 Strajk kobiet. W piątek całkowita blokada Śląska

W środę odbywa się ogólnopolski strajk kobiet. W Katowicach zorganizowano manifestację studentów, którzy zbiorą się na rynku również wieczorem. Wiele kobiet, zgodnie z zapowiedziami, nie poszło do pracy. To jeden z punktów kulminacyjnych protestu. Przed nami jednak kolejny kluczowy moment. Już w piątek ma nastąpić blokada dróg z Gliwic do Katowic, a w stolicy Górnego Śląska odbędzie się wielka manifestacja na skalę województwa.

13:56 Kinga Duda o aborcji, poucza Kaczyńskiego

Andrzej Duda nie zabrał jeszcze głosu ws. protestów, które od kilku dni przetaczają się przez Polskę w związku wyrokiem Trybunały Konstytucyjnego zakazującego aborcji w wypadku wad płodu. Zdanie w tej sprawie postanowiła zabrać jego córka, Kinga. W opublikowanym oświadczeniu przyznała, że jest zwolenniczką „kompromisu aborcyjnego” i wezwała polityków do znalezienia „rozsądnego i kompromisowego rozwiązania”.

13:50 Studenci boleśnie drwią z Kaczyńskiego

W Katowicach trwa protest przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Setki młodych ludzi zebrało się w okolicach Spodka i pomnika Wojciecha Korfantego, aby pokazać swój gniew. Młodzież ruszyła w marszu, który przeszedł ulicami miasta i zakończył się na rynku.

13:42 Lublin, Świdnik, Zamość, Puławy. Kolejne protesty ws. aborcji

W Lublinie strajk kobiet wyruszy na ulice miasta o godz. 17.00. O tej godzinie przed ratuszem będą demonstrować protestujący uczniowie, którzy nie zgadzają się z polityką rządu w sprawie edukacji i z nominacją Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. Protesty ws. aborcji odbędą się też w kilku innych miastach nba Lubelszczyźnie - zobacz listę miast.

13:35 Tańce, blokada dróg i inne formy strajku w Toruniu

Strajk kobiet w Toruniu - co nas czeka w środę (28.10.2020)? Zapowiadamy kolejny dzień protestów. Tym razem Toruńska Brygada Feministyczna zaprasza na "Czarny Spacer Czarne Disco". Organizatorzy zapraszają na tańce i zapowiadają również udział przedstawicieli DPS-ów. Wcześniej, bo już od godziny 15:00 kolejne blokady dróg. Gdzie pojawią się kierowcy i rowerzyści? Wszystko opisujemy dla was w tym artykule.

13:30 Darth Vader przyłącza się do Strajku Kobiet w Płocku

Dziś w Płocku nie będzie wychodzenia na ulice, a nietypowa, oryginalna forma protestu, w której może wziąć udział każdy mieszkaniec Płocka. Członkinie "Siły Kobiet - Płock" postanowiły zorganizować akcję "Niech Płock przemówi", w którym zachęcają, by wszyscy puścili o godz. 19 "Marsz imperialny", kojarzony z Darthem Vaderem.

13:23 Utrudnienia w ruchu w Warszawie

W związku z protestami stołeczni kierowcy muszą się spodziewać utrudnień w ruchu. Jak poinformowała warszawska policja zablokowany jest plac Zawiszy, a wyłączone z ruchu ulice Towarowa, Grójecka i Koszykowa.

13:21 Protest kobiet pod siedzibą Ordo Iuris w Warszawie

Protest kobiet pod siedzibą Ordo Iuris w Warszawie

13:19 Siódmy dzień "Wojny" w Tarnowie

Dzisiaj (28 października), podobnie jak w poprzednich dniach zaplanowano w Tarnowie protest w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego prawa do aborcji. Uczestnicy tradycyjnie spotkają się pod siedzibą biura zarządu okręgowego PiS, przy ulicy Rybnej 5 w Tarnowie. Początek demonstracji o godz. 19.00.

13:16 Niespodziewane słowa biskupa w Koszalinie

Do kilku dni w całej Polsce, także w Koszalinie i regionie, trwają protesty związane z zaostrzeniem prawa aborcyjnego w Polsce. Na ulice miast wyszły setki tysięcy ludzi. Biskup Edward Dajczak, biskup Koszalińsko-Kołobrzeski, zabrał głos w tej sprawie. Co dokładnie powiedział? Zobacz w tym artykule.

13:10 Papież Franciszek DOBITNIE o sytuacji w Polsce

W środę papież Franciszek zwrócił się do wszystkich Polek i Polaków w związku z falą protestów, które zapoczątkował kontrowersyjny wyrok Trybunały Konstytucyjnego. Głowa Kościoła Katolicka przypomniała, co mówił święty Jan Paweł II w sprawie ochrony życia. Dla wielu te słowa nie były zaskoczeniem.

13:05 W środę "Techno Blokada" w Poznaniu

- Nasza kultura została zbudowana na kanwie wolności. Łączymy siły, żeby stanąć po jej stronie. Zainspirowani warszawską inicjatywą organizujemy poznańską blokadę techno - przekazali organizatorzy.

Początek manifestu zapowiedziano na godz. 16:00 na skrzyżowaniu ulicy Ratajczaka i św. Marcina. We wtorek doszło do dantejskich scen doszło w okolicach kościoła Najświętszego Zbawiciela przy ulicy Fredry w Poznaniu. Jedna osoba została raniona nożem!

12:59 To pracownik ABW wjechał w tłum protestujących kobiet

Policjanci niedawno dotarli do kierowcy, który podczas poniedziałkowego protestu potrącił dwie kobiety i uciekł. Jak dowiedzieli się dziennikarze portalu tvn24.pl zatrzymany to funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego!

12:57 Środa pod znakiem tańca w Katowicach

W środę o godz. 12 grupa protestujących spotkała się w rejonie NOSPR w Katowicach. Strajk ma tym razem charakter taneczny, dlatego określany jest mianem "Technoblokady". Wiele wskazuje na to, że odbędzie się marsz, którego celem ma być m.in. blokada Urzędu Wojewódzkiego. Protestanci wyjdą po raz drugi na ulice o godz. 18.45. Tym razem zgromadzą się na katowickim rynku.

12:54 Wkrótce ruszy protest w Warszawie

Jak zapowiadają przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, już o godzinie 13 ruszy manifestacja w Warszawie. Uczestniczki spotkają się pod siedzibą Fundacji Ordo Iuris przy ulicy Zielnej. 

12:49 Kraków zostanie całkowicie zablokowany

Strajk Kobiet w Krakowie rozpocznie się od studenckiego spaceru, który wyruszył o 12. Uczestnicy ruszą m.in. pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości na ul. Retoryka, krakowską kurię i wydział Prawa i Administracji UJ, którego absolwentem i pracownikiem jest Andrzej Duda. O 17 odbędzie się strajk rowerowy, a o 17:30 wielka blokada ulic.

12:46 Manifestanci odwiedzili dom posła PiS w Poznaniu

We wtorkowy wieczór tłum ludzi odwiedził posła PiS - Bartłomieja Wróblewskiego - jednego z autorów wniosku rozpatrzonego w miniony czwartek przez Trybunał Konstytucyjny – jego adres ujawnił m.in. Strajk Kobiet na portalach społecznościowych. Przed domem posła protestujący wznosili okrzyki: "hańba", "abortować rząd".

12:43 W Łodzi protestują pod siedzibą PiS

Około godz. 12:00 łodzianie zaczęli gromadzić się pod siedzibą PiS przy ul. Piotrkowskiej 143. Dziś mają doskonałe nagłośnienie, które udostępniła na potrzeby strajku kobiet jedna z łódzkich firm. Dziś (28.10) nie ma zniczy, ale są transparenty i nadzieja na zmiany. Łodzianie wciąż się gromadzą, o godz. 12:00 były ich już setki. W godzinach popołudniowych zapowiedziano blokadę ulic w mieście.

12:38 Strajk Kobiet zaleje całą Polskę

W sieci pojawiła się mapa protestów zapowiadanych na środę, 28 października. Zobacz, gdzie odbędą się demonstracje:

Strajk kobiet. RELACJA NA ŻYWO [28.10.2020]

Strajk kobiet trwa. Relacja na żywo z protestów przeciw zakazowi aborcji prowadzona jest w tym artykule. Publikujemy aktualne i sprawdzone doniesienia o zablokowanych ulicach i happeningach w wielu polskich miastach. Reporterzy Super Expressu są obecni w centrum największych demonstracji w kraju, aby przekazać naszym Czytelnikom rzetelne informacje. Publikujemy również zdjęcia i filmy ze strajków. Bądź z nami do późnego wieczora, by niczego nie przegapić.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany