Koronawirus [ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE]

i

Autor: Marcin Gadomski / Super Express

Trójmiasto: Opracowano kalkulator ryzyka śmierci na COVID-19! Jak to działa?

2020-05-08 17:30

Naukowcy z Trójmiasta, związani z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni, opracowali prosty kalkulator ryzyka śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem. Przelicznik uwzględnia wiek, płeć danej osoby oraz cztery kluczowe typy chorób współistniejących.

O opracowaniu kalkulatora poinformowała w rozesłanym mediom w piątek komunikacie Magdalena Malara-Świtońska z Działu Rozwoju i Komunikacji PPNT w Gdyni. Kalkulator stworzył zespół naukowców, w tym lekarzy i epidemiologów. Przelicznik dostępny jest na stronie internetowej. Uwzględnia on wiek i płeć danej osoby oraz informacje dotyczące czterech podstawowych typów chorób, które według aktualnej wiedzy w szczególny sposób podwyższają ryzyko śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem. Są to: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, nowotwory oraz choroby sercowo-naczyniowe.

- Ryzyko zgonu z powodu COVID-19 bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny. Najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1 procent przypadków śmiertelnych COVID-19 - powiedział cytowany w przekazanym mediom komunikacie dr hab. n. med. Piotr Bandosz, główny twórca kalkulatora. Jego zdaniem największą wartością kalkulatora jest to, że wyraźnie pokazuje on zależność ryzyka zgonu osoby zakażonej od jej aktualnej kondycji zdrowotnej wynikającej ze stylu życia i chorób.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ TUTAJ!

- Okazuje się, że zdrowy styl życia może nas w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych - powiedział z kolei cytowany w komunikacie prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej oraz przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Malara-Świtońska przypomniała, że przy PPNT od dłuższego czasu pracuje zespół naukowców przygotowujących "nowatorską aplikację zdrowotną Vika, służącą do analizy stylu życia i pomocy w wydłużaniu czasu życia w zdrowiu jej użytkownikom". Dodała, że zespół ten na bieżąco bada m.in. publikacje naukowe i dane dotyczące COVID-19. Wyjaśniono też, że w skład zespołu Vika, który działa w Gdyni od 2019 roku, wchodzą m.in. lekarze, dietetyk, psycholog, programiści, analitycy danych i epidemiolodzy. Zespół powołało do życia trzech ekspertów: Łukasz Osowski (współtwórca syntezatora mowy Ivona), Tomasz Noiński (współtwórca asystenta głosowego Alexa Amazon) oraz dr n.med. Piotr Wiśniewski (pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego).

Jak nie zwariować, siedząc w domu? Eksperci z Wielkiej Brytanii radzą - CZYTAJ WIĘCEJ W "PORADNIKU ZDROWIE"

- Swoje wyzwanie sformułowali bardzo prosto: Milion lat zdrowia więcej w Polsce. Wraz z zespołem opracowują aplikację zdrowotną Vika, z pomocą której chcą ten cel urzeczywistnić - poinformowała w komunikacie Malara-Świtońska. (PAP)

MAPA ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE:

Super Raport 8 V (goście: Hołownia, Komorowski)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki