Matura 2022: Język polski. Lektury z gwiazdką, rozprawka i czytanie ze zrozumieniem. Zobacz, co obowiązuje na egzaminie

i

Autor: arc. Matura 2022

Co poeta miał na myśli?

Uczeń nie zdał matury przez interpretację wiersza. Poeta "wyjaśnił" egzaminatora

2022-08-05 17:40

Olbrzymim zawodem dla 19-letniego Kamila okazał się wynik egzaminu maturalnego z języka polskiego. Jak opisuje Onet, maturzysta nie zdał, ponieważ egzaminator przyznał mu 0 punktów za wypracowanie dotyczące interpretacji wiersza Józefa Barana. Co ciekawe, autor dzieła pt. "Najkrótsza definicja życia" uznał za uprawnioną interpretację własnego dzieła, dokonaną przez pechowego maturzystę. Na szczęście złożone przez Kamila odwołanie zostało uwzględnione przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i ostatecznie jego egzamin maturalny został uznany za zaliczony.

Na maturze dostał 0 punktów za interpretację wiersza. Poeta miał inne zdanie

Kamil - tegoroczny maturzysta przeżył szok, gdy zobaczył wynik swojego egzaminu pisemnego z języka polskiego. Jak opisuje Onet, uczeń nie zdał matury, ponieważ egzaminator przyznał mu 0 punktów za wypracowanie, które jest najważniejszym elementem matury z języka polskiego. Kamil postanowił zinterpretować wiersz Józefa Barana pt. "Najkrótsza definicja życia", jednak oceniający pracę egzaminator uznał, że teza postawiona przez ucznia w wypracowaniu zupełnie rozminęła się z sensem zawartym w utworze przez jego autora. Dla Kamila było to wyjątkowe rozczarowanie ponieważ z matematyki uzyskał 98 proc. punktów, a z języka angielskiego 96 proc. 

Maturzysta nie złożył jednak broni i postanowił odwołać się od oceny egzaminatora. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku przyznała rację uczniowi, a ocena pracy maturalnej została zweryfikowana. Ostatecznie za wypracowanie Kamil otrzymał 21 punktów, co pozwoliło mu zaliczyć egzamin z języka polskiego na poziomie 46 proc. Co ciekawe, pierwotna, bardzo surowa ocena interpretacji dokonanej przez 19-latka nie przypadła do gustu autorowi dzieła. Zdaniem Józefa Barana, pole do interpretacji wierszy jest znacznie szersze, niż wynika to z egzaminacyjnych wytycznych. 

PRZECZYTAJ: Parawaning. Polski sport narodowy? Internauci: "Są jakieś granice pok********?!"

- Mój wiersz jest dość wieloznaczny, ale uprawnione było odczytanie go w taki sposób, w jaki zrobił to uczeń, choć o horacjańskiej radości ja tam nie piszę. W ogóle niczego nie zalecam, to podmiot zbiorowy najpierw w formie bezokolicznikowej radzi żyć tak albo inaczej. Przy czytaniu poezji ważny jest nie tylko poeta, lecz, w połowie nawet, odbiorca, czytelnik, który podkłada pod słowa poety własne doświadczenie. Nie jest to "prosta" matematyka, że dwa razy dwa równa się cztery. Poezja może być wieloznaczna i to jej przewaga nad płaską prozą - powiedział Onetowi Józef Baran, autor wiersza pt. "Najkrótsza definicja życia".

Sonda
Czy matura 2022 była trudna?
Osy zabiły strażaka Marcina