Wielka woda zaleje Trójmiasto? Naukowcy nie kłamią! Zobacz mapy

2021-07-29 12:30
Wielka woda ZALEJE Gdańsk? TE MAPY nie kłamią! POWAŻNE OSTRZEŻENIE
Autor: coastal.climatecentral.org/map & pixabay.com Wielka woda ZALEJE Gdańsk? TE MAPY nie kłamią! POWAŻNE OSTRZEŻENIE

Co nas czeka, jeżeli poziom wód w morzach i oceanach nadal będzie się podnosił? Wielu naukowców wieści katastrofę. Świat w ciągu kilkudziesięciu lat może zmienić się nie do poznania. Czy mapę Trójmiasta i okolic trzeba będzie aktualizować? To bardzo prawdopodobne. Które dzielnice zostaną pochłonięte przez Bałtyk? Mapy i symulacje przygotowane przez Climate Central budzą niepokój.

Te szokujące mapy uświadamiają ludziom na całym świecie, że zmiany klimatu mogą w przyszłości doprowadzić do globalnej katastrofy. - Mapy poziomu wód Climate Central są oparte na recenzowanych badaniach naukowych we wiodących czasopismach. Należy je traktować jako narzędzie przesiewowe do identyfikacji miejsc, które mogą wymagać głębszego zbadania pod względem ryzyka - tłumaczą twórcy, zaznaczając przy tym, że duże zbiory danych zawsze zawierają błędy. - Mapy są oparte na zestawach danych w skali globalnej, dotyczących prawdopodobieństwa podniesienia poziomu wody, pływów oraz powodzi na wybrzeżu - czytamy w objaśnieniu. - Obszary poniżej poziomu wody i ich niezakłóconą ścieżkę do morza lub oceanu zaznaczono na czerwono. - Nasze mapy nie opierają się na fizycznych symulacjach burz oraz powodzi. Nie uwzględniają również takich czynników jak erozja, przyszłe zmiany częstotliwości lub intensywności burz, powodzie śródlądowe oraz udział opadów deszczu - dodają autorzy.

Poniższe mapki mogą budzić przerażenie. Wybierając najbardziej prawdopodobne scenariusze spośród dostępnych, otrzymujemy następujące prognozy na rok 2050. Według wizualizacji na mapie Climate Central pod wodą znajdzie się część Nowego Portu i Letnicy, fragment Półwyspu Westerplatte, spory procent obszaru Oruni, Przejazdowo, okolice Lotniska Pruszcz Gdański, a także Rewa czy rezerwat Mechelińskie Łąki. Ucierpieć może również Półwysep Helski. Zobaczcie sami w załączonej galerii zdjęć!

Interaktywną mapę znajdziesz na stronie coastal.climatecentral.org/map [KLIKNIJ TUTAJ]. Gorąco zachęcamy do przyjrzenia się, które znane metropolie mogą być zagrożone, jeśli klimat przez najbliższe dekady zmieni się w zapowiadanym przez naukowców kierunku. Zaskoczeni?

Marsze dla klimatu przeszły ulicami Warszawy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE