Akcja CBŚP. W plecaku miał 300 tysięcy złotych! Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym „Wólki Kosowskiej”

i

Autor: cbsp.policja.pl Akcja CBŚP. W plecaku miał 300 tysięcy złotych! Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym „Wólki Kosowskiej”

ZATRZYMALI 30 OSÓB

Akcja CBŚP. W plecaku miał 300 tysięcy złotych! Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym „Wólki Kosowskiej”

2022-12-21 7:51

To kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym „Wólki Kosowskiej”. Funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali kolejne 4 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie pieniędzy. Do tego momentu zatrzymano już 30 podejrzanych. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu mogli wytransferować do Azji ponad 180 milionów złotych!

Wielka akcja CBŚP. Wytransferowali do Azji ponad 180 milionów złotych!

Śledztwo prowadzone jest od kilku lat. Ze wszystkich zebranych materiałów wynika, że od 2017 roku członkowie gangu importowali towary z Dalekiego Wschodu. Później, bez płacenia podatków, sprzedawali je na terenie Wólki Kosowskiej. Skarb Państwa mógł ponieść straty rzędu blisko 19 mln złotych.

Członkowie gangu zajmowali się obrotem różnego rodzaju sprzętu. Przekrój towaru był ogromny, zaczynając od drobnego AGD, poprzez akcesoria sportowe, zabawki czy nawet tekstylia.

Towar był transportowany, przy wykorzystaniu fikcyjnie działających polskich i zagranicznych spółek założonych na potrzeby tego procederu. Uzyskane w ten sposób środki finansowe były transferowane za pośrednictwem kolejnych fikcyjnych podmiotów gospodarczych do krajów azjatyckich. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu mogli w ten sposób wytransferować ponad 180 mln zł dodaje podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.

Sprawa „Wólki Kosowskiej”. Kolejne zatrzymania na terenie województwa mazowieckiego

Funkcjonariusze zatrzymali kolejne cztery osoby. Zabezpieczyli również dokumentację, komputery, nośniki danych oraz pieczątki różnych firm. – Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono równowartość 314 tys. zł w różnej walucie. Większość pieniędzy ukryta była w plecaku, z którym jeden z zatrzymanych przyjechał do swojego domu – dodaje podinsp. Jurkiewicz.

Wszystkim przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz zarzuty karno-skarbowe. Zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani.

Sprawa jest rozwojowa i być może w najbliższej przyszłości dojdzie do kolejnych akcji, zatrzymań. Aktualnie w śledztwie występuje łącznie 30 podejrzanych, z czego 28 zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwóm kierowanie tą grupą. Funkcjonariusze od pierwszych zatrzymań zabezpieczyli ponad 4,5 mln zł.

Sonda
Czy polska policja nadużywa siły?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany