Alert RCB: Niebezpieczna substancja zrzucana z samolotów. Ogromne zagrożenie dla ludzi i zwierząt

i

Autor: Pixabay Alert RCB: Niebezpieczna substancja zrzucana z samolotów. Ogromne zagrożenie dla ludzi i zwierząt

Ważne

Alert RCB: Niebezpieczna substancja zrzucana z samolotów. Ogromne zagrożenie dla ludzi i zwierząt

2023-09-08 15:10

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców Mazowsza, w tym Warszawy - z nieba spadać będzie niebezpieczna substancja! Nie powinni jej dotykać zarówno ludzie, jak i zwierzęta domowe. Za akcję, która potrwa od 9 do 20 września na terenie woj. mazowieckiego, odpowiada mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii.

Alert RCB: Niebezpieczna substancja zrzucana z samolotów

Mieszkańcy Mazowsza otrzymali niepokojącą wiadomość SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Niebezpieczna substancja będzie zrzucana z samolotów! Powód jest niezwykle ważny.

"Uwaga! W dn. 9-20.09. z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj d niej zwierząt domowych!" - czytamy w nadesłanym alercie RCB.

Za jesienną akcję szczepienia lisów na terenie województwa mazowieckiego odpowiada Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Jak zapewnia Mazowiecki Urząd Wojewódzki, rzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Jak wygląda szczepionka?

Stołeczny ratusz wyjaśnił, że szczepionki będą umieszczone w brunatno-zielonej przynęcie w kształcie krążka. - Przez dwa tygodnie od jej wyłożenia mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Psy powinny być prowadzone na smyczy, a koty - trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt czworonoga ze szczepionką powinien zostać zgłoszony do lekarza weterynarii - dodał.

Co ważne, ludzie również nie powinni dotykać szczepionki. Lisy nie przyjmą jej, jeśli wyczują zapach człowieka. Każdy mieszkaniec, który miałby styczność ze szczepionką, powinien skontaktować się z lekarzem medycyny.

Wścieklizna na Mazowszu

W 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110 przypadkach wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono zaledwie 31 przypadków. Co ciekawe, w 2023 roku nie potwierdzono jeszcze żadnych nowych przypadków wścieklizny u zwierząt.

QUIZ. Czy poradziłbyś sobie w życiu na wsi? Mieszczuchy nie mają szans

Pytanie 1 z 8
Jak jest Twój wymarzony poranek?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki