Wielka akcja służb

Awaryjne lądowanie samolotu na Okęciu. Na pokładzie 170 pasażerów

2022-08-16 20:59

Na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie musiał awaryjnie lądować samolot polskich czarterowych linii lotniczych Enter Air. Pilot z powodu usterki jednego z silników był zmuszony do wyłączenia w nim ciągu. Aby móc bezpiecznie wylądować musiał wypalić paliwo, którego było pełno w bakach maszyny. W międzyczasie pogoda znacznie się pogorszyła. Pasażerowie przeżyli dramat.

Konieczne było wyłączenie silnika i awaryjne lądowanie

Samolot linii Enter Air wyleciał w poniedziałek, 16 sierpnia, z lotniska w Gdańsku. Rejs o numerze ENT72UM miał zakończyć się na hiszpańskiej wyspie Fuertaventura. Po starcie załoga zgłosiła jednak problem techniczny, który co prawda nie zagrażał samolotowi, jednak kapitan zdecydował, że nie będzie ryzykował i postanowił o awaryjnym powrocie na lotnisko i nie kontynuowaniu lotu. Jak poinformował media zespół prasowy linii piloci, zgodnie z procedurą podjęli decyzję o powrocie na lotnisko w Gdańsku. - Z powodu pełnych zbiorników konieczne było wypalenie paliwa, aby zmniejszyć ciężar samolotu do lądowania – przekazali pracownicy Enter Air. Podczas około dwóch godzin krążenia w powietrzu pogoda znacznie się pogorszyła. Dodatkowo kapitan samolotu z powodu usterki, do której doszło w silniku, postanowił, że go wyłączy.

Eskorta służb ratunkowych 

Ostatecznie sytuacja zmusiła załogę do awaryjnego lądowania na warszawskim Okęciu. Maszyna około godziny 21 przyziemiła na pasie w stolicy. Odbyło się to w asyście lotniskowej straży pożarnej. Do akcji zadysponowano również 11 karetek pogotowia ratunkowego. Na pokładzie było około 170 pasażerów. Z informacji, do których dotarł portal TVN24.pl, wynika, że silnik samolotu przekroczył parametry pracy i procedury w takim wypadku mówią o jego wyłączeniu.

Linia lotnicza Enter Air zapewniła, że pasażerowie polecą na wakacje innym samolotem najszybciej jak to możliwe.

Biały fortepian stanął na lotnisku Chopina. Podróżni mogą słuchać pięknych koncertów
Sonda
Czy boisz się latać samolotem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki