Będą nowe opłaty za śmieci? Radni Warszawy chcą kolejnych zmian

i

Autor: Pixabay Będą nowe opłaty za śmieci? Radni Warszawy chcą kolejnych zmian

Będzie taniej?

Będą nowe opłaty za śmieci? Radni Warszawy chcą kolejnych zmian

2023-06-15 8:03

Temat opłat za wywóz śmieci w Warszawie powraca jak bumerang. W czwartek (15 czerwca) radni stolicy zagłosują nad projektem uchwały zgłoszonej przez PiS obniżającej opłaty za odbiór śmieci. Klub PiS zaproponował obniżkę opłat za odbiór śmieci o kwotę pozostałej w budżecie miejskim nadwyżki w wysokości 180 mln zł.

Radni PiS chcą niższych opłat za śmieci w Warszawie

"Podstawowa stawka powinna wynosić nie 85 zł, ale 71 zł, natomiast stawka za dom nie 107 a 89 zł" - wyjaśnił wiceprzewodniczący klubu PiS radny Wiktor Klimiuk.

"Mamy bardzo wysokie opłaty, chcemy ich obniżenia. Wiemy już, że można, że jest nadwyżka, Warszawa na tym zarabia. Chcemy, żeby te opłaty były niższe" – dodał.

Ratusz nie chce zmian?

Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała w ocenie wykonania przez zarząd Warszawy budżetu za ubiegły rok, że zrealizowane dochody miasta w ramach gospodarowania odpadami komunalnymi opiewały na 1 mld 80 mln zł, natomiast łączne wydatki związane z odbiorem i zagospodarowaniem śmieci wyniosły 895,7 mln zł. Zatem nadwyżka dochodów z opłat od mieszkańców wyniosła ponad 180 mln zł. Stołeczny ratusz nie planuje jednak obniżenia stawek w ramach zwrotu nadpłat.

- Zgodnie z przepisami ratusz nie ma prawa zwracać pobranej opłaty. Nadwyżka musi być wydana na gospodarkę odpadami i tak będzie - wyjaśnił w maju wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Sonda
Czy segregujecie śmieci?