Coraz więcej Białorusinów przyjeżdża do Polski

i

Autor: pixabay.com Coraz więcej Białorusinów przyjeżdża do Polski

Białorusini chcą mieszkać w Polsce. Blisko 1/3 wybiera Mazowsze

2019-04-03 17:48

W ciągu dwóch lat liczba Białorusinów z zezwoleniem na pobyt długoterminowy w Polsce wzrosła o 50 procent. Tylko Ukraińców jest więcej.

Ogólna liczba Białorusinów posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce w roku 2019 wynosi już ponad 21,5 tys. osób. Jak informuje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Białorusini stali się tym samym drugą po Ukraińcach (187 tys.) najliczniejszą grupą cudzoziemców z dokumentami uprawniającymi do długoterminowego pobytu w naszym kraju. Wyprzedzili Niemców (21 tys.), Wietnamczyków (12 tys.) i Rosjan (12 tys.).

Czytaj też: Uwaga, wolontariusz poszukiwany! Będzie... łapał dzikie koty! [AUDIO]

Przyjezdni z Białorusi najchętniej wybierają województwa mazowieckie (7,3 tys. osób) oraz podlaskie (4,5 tys.). Oznacza to, że porównaniu z rokiem 2017 liczba liczba Białorusinów w tych regionach wzrosła o blisko 50 procent.

Ok. 15 tys. Białorusinów w Polsce posiada zezwolenia na pobyt stały. Blisko 95 procent otrzymała je w związku z polskim pochodzeniem oraz Kartą Polaka. Pozwolenia na pobyt czasowy (maks. do 3 lat) uzyskało 5,5 tys. osób. Większość podań uzasadniono chęcią podjęcia pracy (54 proc.), a poza tym popularne były: dłuższa wizyta u rodziny (24 proc.) oraz podjęcie nauki (14 proc.). Warto przy tym pamiętać, że są to dane oficjalne, które nie obejmują osób, które przebywają w Polsce np. na podstawie wizy.

Czytaj też: Kradzież w kasynie. Wystarczyła chwila nieuwagi [WIDEO]

Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Najczęściej jest to karta pobytu lub dokumenty wydawane obywatelom Unii Europejskiej i członkom ich rodzin. Ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce posiada obecnie 383 tys. cudzoziemców.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki