Budowa III linii metra na Gocław. Trzaskowski planuje inwestycję, choć nie wie, czy będą pieniądze

2021-05-26 16:29
Stacja metra Stadion Narodowy
Autor: Andrzej Lange / Super Express Stacja metra Stadion Narodowy

Niemal 8 kilometrów, 6 stacji i cała infrastruktura towarzysząca. Stołeczni urzędnicy ogłosili przetarg na wykonanie tzw. prac przedprojektowych dotyczących budowy III linii metra wraz ze stacją techniczną Kozia Górka. Oznacza to, że stołeczni urzędnicy mimo problemów z dofinansowaniem z Unii Europejskiej biorą się za budowę!

Wybrany w przetargu wykonawca przez 18 miesięcy będzie musiał wykonać wstępny projekt koncepcyjny. Na jego barkach będzie leżało sprawdzenie wpływu budowy metra na sąsiadującą zabudowę. Będzie musiał wykonać ocenę stanu budynków i analizę wpływu drgań i obciążeń. Potrzebna jest też pełna dokumentacja hydrogeologiczna i geologiczno-inżynierska.

Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty do 28 czerwca. Wtedy urzędnicy otworzą koperty i dokonają wyboru według surowych kryteriów.

Linia metra M3 ma być przedłużeniem podziemnej kolejki dojeżdżającej do stacji metro Stadion Narodowy. W pierwszym etapie budowy, która ma potrwać do 2028 roku, zaplanowane jest stworzenie sześciu stacji. W kolejnym etapie powstanie też odgałęzienie prowadzące do stacji techniczno-postojowej na Koziej Górce.

Całkowity nakład na budowę, łącznie z zakupem taboru kolejowego i budową parkingów przesiadkowych może wynieść blisko 12 mld zł. Stołeczni urzędnicy założyli, że aż 85 procent tych kosztów pokryje Unia Europejska. Nie jest to jednak pewne, ponieważ przedstawiciele dwudziestki siódemki nie deklarują takiej pomocy. Mimo to, ratusz rusza z przygotowaniem do budowy.

W metrze powstanie muzeum. Nowe stacje metra będą skrywały tajemnicze eksponaty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE