Inwestycję dofinansował Zbigniew Ziobro

Budzik na Targówku będzie budził w marcu. Budowa kliniki zdrożała o 10 mln zł

2022-12-08 18:30

Na Targówku, w sąsiedztwie Szpitala Bródnowskiego, zakończyła się właśnie budowa kliniki Budzik. W czwartek, 8 grudnia, włodarze symbolicznie przecięli czerwoną wstęgę. W placówce będzie oferowane wsparcie dla dorosłych osób będących w śpiączce i ich bliskich. W marcu, przyszłego roku, ma zacząć przyjmować pacjentów. Budowa jest opóźniona i droższa niż początkowo planowano.

Nowa klinika Budzik dla dorosłych

Nowo wybudowana klinika to trzypiętrowy budynek o powierzchni blisko 4 tys mkw. Został zaprojektowany na wzór dziecięcego budzika, który funkcjonuje przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Okrągły budynek ma 17 sal, w których już niedługo ma się pojawić specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny – automatyczne łóżka, specjalne wanny i umeblowanie. Część sprzętu jest już na miejscu i czeka na instalację. Klinika zakupiła też nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie też sprzęt multimedialny i sensoryczny.

W „Budziku” na Targówku, dorośli pacjenci w stanie śpiączki otrzymają pomoc po urazach neurologicznych. Będą hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani. Do wybudzenia ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii i terapii manualnych.

Budowę sfinansowali Zbigniew Ziobro i Mateusz Morawiecki

Budynek powstał na działce użyczonej przez samorząd województwa mazowieckiego, a budowa została dofinansowana z Funduszu Sprawiedliwości. Początkowo miała kosztować 40 mln zł. Tyle przekazał minister Zbigniew Ziobro, z uwagi na to, że w klinice będą leczone m.in. ofiary przestępstw i wypadków drogowych. Z czasem budowa zdrożała o dodatkowe 10 mln zł, które dorzuciła kancelaria premiera.

Budzik będzie budził z opóźnieniem

Bródnowski „Budzik” dla dorosłych początkowo miał zacząć działać na 20-lecie fundacji „A kogo?”, czyli w październiku 2022 roku. Budowa się jednak przedłużyła. - Mamy nadzieję, że zaczniemy przyjmować pacjentów w marcu 2023 roku – powiedziała Ewa Błaszczyk-Janczarska, prezeska fundacji.

Otwarcie kliniki Budzik w Warszawie
Sonda
Wierzysz, że dzięki nauce kiedyś wyleczymy wszystkie choroby?
Nasi Partnerzy polecają