Były urzędnik skazany na trzy lata! Z budżetu wyprowadził ponad 700 tys. złotych

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Były urzędnik skazany na trzy lata! Z budżetu wyprowadził ponad 700 tys. złotych

Były warszawski urzędnik skazany na trzy lata! Wyprowadził ponad 700 tys. zł

2022-05-13 7:28

Były urzędnik z warszawskiej Pragi-Północ został skazany na trzy lata więzienia! Oprócz czasu, który spędzi za kratkami, Mariusz G. ma również obowiązek naprawienia szkody w wysokości prawie 660 tys. złotych. Skazany otrzymał również zakaz zajmowania stanowisk w instytucjach państwowych i samorządu przez kolejne siedem lat.

Warto najpierw krótko przypomnieć, co się wydarzyło. Pierwszy o nieprawidłowościach, których dopuścił się były pracownik urzędu napisał "Super Express".

CZYTAJ TUUrzędnik Mariusz G. ukradł z miasta 728 tys. zł. Nikt w ratuszu nie poniesie odpowiedzialności?

Mariusz G. przez dwa lata do prawdziwy list płac podstawiał fikcyjnych pracowników! Pieniądze, które dostawali wymyśleni przez niego pracownicy, przelewał na swoje konto bankowe. W taki sposób wyprowadził ponad 700 tys. złotych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Afera w Warszawie. Urzędnik w kajdankach. Trzaskowski przyznaje się do błędu

Mariusz G. został oskarżony przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Praga-Północ o wielokrotne przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i doprowadzenie m.st. Warszawy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 730 tys. zł., a także wystawianie dokumentów poświadczających nieprawdę i podrabianie dokumentów – przekazała w rozmowie z PAP prok. Katarzyna Skrzeczkowska.

Gdzie pracował skazany Mariusz G.?

Mężczyzna przez wiele lat zatrudniony był w Dzielnicowym Biurze Finansów Oświaty dla Dzielnicy Praga-Północ w Warszawie w Wydziale Płac i Ubezpieczeń Społecznych. – Od początku 2018 roku pełnił zaś funkcję kierownika tegoż Wydziału. Do jego obowiązków należało dokonywanie rozliczeń finansowych pracowników placówek oświatowych podległych urzędowi z terenu Pragi Północ, a także, po objęciu funkcji kierownika, koordynacja i nadzór w zakresie dokonywanych rozliczeń przez podległych mu urzędników Wydziału – dodała Skrzeczkowska.

CZYTAJ TEŻ: Afera w Warszawie. Były urzędnik w kajdankach. Wyprowadził z budżetu ponad 700 tys. zł [ZDJĘCIA]

Mariusz G. pierwszy raz oszukał w 2013 roku, a wszystko nabrało tempa w 2019 roku, kiedy urząd zaczął korzystać z nowego systemu komputerowego. Mężczyzna wykorzystywał fikcyjnych pracowników Szkoły Podstawowej nr 30, by móc pobierać za nich pieniądze i przelewać je na swoje konto. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero na początku 2021 roku.

Podejrzany nie miał skrupułów, lecz kiedy wszystko zostało ujawnione, przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. – Ponadto złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Nie był on dotychczas karany sądownie – dodała prokurator Skrzeczkowska.

Mariusz G. został uznany winnym popełnienia zarzucanych mu czynów i kolejne kilka lat spędzi za więziennymi kratkami.

Mieszkańcy żegnają burmistrza Pragi-Północ. Pogrzeb Dariusza Wolke
Sonda
Oszustwo w internecie. Czy spotkałeś się z próbą wyłudzenia pieniędzy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają