Straż Miejska kupiła łódź za pół bańki. Aktywiści zawiadamiają CBA

i

Autor: Hubert Hardy/REPORTER, policja

Awantura o motorówkę za pół miliona. Aktywiści zgłaszają przetarg Straży Miejskiej do CBA

2022-04-22 6:07

Warszawska Straż Miejska kupiła supernowoczesną łódź patrolową! Strażnicy tłumaczą, że jest im potrzebna i dzięki niej nad Wisłą będzie bezpieczniej. Jednak działacze z Miasto Jest Nasze są innego zdania. - Strażnicy pracują za głodowe pensje, a komendant kupuje luksusową łódź - drwią aktywiści i zapowiadają, że zgłoszą sprawę do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. O co tu chodzi?

Do ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku przetargu stanęła tylko jedna firma. I rzutem na taśmę go wygrała. W połowie czerwca super-motorówka trafi do strażników. Po co strażnikom łódź patrolowa i dlaczego musi być tak droga? - Wspólne patrole strażników miejskich z funkcjonariuszami policji rzecznej są prowadzone od 2007 roku. Zakup łodzi patrolowej ma wspomóc i usprawnić dotychczasowe działania – tłumaczy rzecznik Sławomir Smyk. Okazuje się, że motorówka za 589 000 złotych będzie wyposażona nawet w... nowoczesny sonar.

Aktywiści z Miasto Jest Nasze są jednak innego zdania. Zarzucają komendantowi, że nie ma na podwyżki dla funkcjonariuszy, ale już na zakup „luksusowej łodzi” tak. Do tego dopatrzyli się w opisie przetargu zastanawiających szczegółów. W wymaganiach minimalnych wyposażeniu super-łódki znalazły się zastrzeżone nazwy handlowe. - Do opisu przetargu wklejono 1:1 opis producenta konkretnego modelu sonaru, łącznie z jego promocyjnym wtrętem "COMING FALL 2018" – napisali w mediach społecznościowych.

Straż się tłumaczy, MJN zawiadomi służby

Strażnicy odpierają zarzuty tłumacząc, że owszem, angielski slogan wkleili przez pomyłkę, ale już pozostałe zapisy mogą dotyczyć urządzeń rożnych firm. - Tak się robi „przetargi” na sprzęt za pół miliona złotych w Warszawie! - grzmią działacze, którzy widzą w sprawie drugie dno. - Złożymy zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, żeby sprawdziło czy w przetargu nie doszło do nieprawidłowości – powiedział założyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel.

Sonda
Czy warszawskiej Straży Miejskiej potrzebna jest łódź patrolowa?
Tak warszawska straż miejska wyławiała łosia ze stawu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE