Rowerzysta runął z roweru przez lód na ścieżce. Miasto Jest Nasze pozwie Trzaskowskiego?

2022-01-26 20:32
Aktywista szykuje pozew do sądu. Rowerzyści chcą pozwać miasto za nieodśnieżone ścieżki
Autor: SHUTTERSTOCK, MAREK KUDELSKI/SUPER EXPRESS Aktywista szykuje pozew do sądu. Rowerzyści chcą pozwać miasto za nieodśnieżone ścieżki

- Uwaga! Rozważam pozew zbiorowy przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu - oznajmił na swoim Twitterze Jan Mencwel, społecznik i aktywista ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Powodem dla którego powiedział o tak poważnym kroku jest film z poślizgu, nagrany przez jednego z rowerzystów jadącego ścieżką rowerową w centrum Warszawy. Jan Mencwel uznał, że ktoś musi odpowiedzieć za zły stan dróg dla cyklistów.

Warszawski aktywista planuje wysłanie pozwu zbiorowego przeciwko prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu. Chce w ten sposób wymusić na urzędnikach ratusza, żeby zadbali o ścieżki rowerowe i nie pozostawiali kwestii bezpieczeństwa tysięcy ich użytkowników jedynie kaprysom pogody. Ta inicjatywa zapadła po obejrzeniu filmu z wypadku, w którym rowerzysta przewrócił się na ścieżce rowerowej w centrum stolicy.

Na nagraniu widać jadącego rowerem w Al. Jerozolimskich (w kierunku Wisły) mężczyznę, który niespodziewanie wpada w poślizg i przewraca się na twardy niczym skała lód. Film opublikowany w mediach społecznościowych przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze (MJN) rozpoczął burzliwą dyskusję na temat bezpieczeństwa warszawskich rowerzystów. Wiele osób skarżyło się, że miasto obiecuje, że będzie odśnieżać ścieżki rowerowe, ale tego nie robi, że drogi dla rowerów często przypominają ślizgawkę.

W dyskusji brał udział Jan Mencwel (39 l.), aktywista miejski i działacz społeczny, który ogłosił, że rozważa zbiorowy pozew przeciwko prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu.

- Liczę, że sąd uzna brak dbałości o stan ścieżek rowerowych za niezgodny z prawem - tłumaczy Mencwel. - Nie zliczę już, ile razy sam w tym roku byłem bliski wypadku po wjechaniu na lód, który zalega na nieodśnieżonych drogach dla rowerów w Warszawie - dodaje i zachęca do przyłączenia się do pozwu.

Skrzyżowanie grozy na Bielanach. Codziennie dochodzi tu do niebezpiecznych sytuacji

Na Twitterze zawrzało i nie zabrakło też głosu drugiej strony. Internauci podkreślają, że rowerzysta nie dostosował prędkości do warunków panujących w mieście.

Sonda
Czy miasto powinno odśnieżać ścieżki rowerowe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE