Będzie ciemno i zimno. Trzaskowski w walce z kryzysem idzie na skróty. Kraj o Warszawie.

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS, Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Będzie ciemno i zimno. Trzaskowski w walce z kryzysem idzie na skróty. Kraj o Warszawie.

Kraj o Warszawie

Ciemno i zimno ma być! Trzaskowski idzie na skróty w walce z kryzysem. Kraj o Warszawie. Felieton

2022-09-24 5:05

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski rozpaczliwe szuka sposobów na zmniejszenie gigantycznych rachunków za prąd. W związku z tym wyłączy część latarni na ulicach, rezygnuje z podświetlania mostów, zabierze warszawiakom imprezę sylwestrową pod chmurka i obniży temperaturę ogrzewania w szkołach. Pomysłów jest więcej. - Bo ciemno i zimno ma być! Warszawiacy muszą odczuć kryzys i wiedzieć, że to "rząd zmusza do oszczędności. To jest klucz straszenia ciemnościami i chłodem - pisze dziennikarka Izabela Kraj w najnowszym felietonie z cyklu "Kraj o Warszawie".

Znam człowieka - aktywistę, który niemal codziennie śle na miejską infolinię 19 115 informacje kolejnych dziurach w jezdniach, kłopotach z parkowaniem i namiętnie wprost wyłapuje latarnie, które po zmroku nie świecą. Ostatnio jego interwencje się nasiliły. Gasną pojedyncze latarnie na Moście Łazienkowskim czy w Al. Ujazdowskich. Niestety, urzędnicy nie mają dla niego dobrych wieści. Nie mają ich dla wszystkich warszawiaków - czasy rozświetlonej stolicy minęły! Ratusz zastanawia się, co wyłączyć, żeby oszczędzić na gigantycznych rachunkach za prąd. Nie będzie już fantazyjnie podświetlać mostów, rezygnuje z radosnej świątecznej iluminacji, odbierze warszawiakom imprezę sylwestrową pod chmurką i obniży temperaturę kaloryferów w szkołach.

- Jesteśmy na etapie bardzo trudnych wyborów: lepiej nie zapłacić pensji nauczycielom czy wyłączyć część latarni i mieć parę milionów złotych mniej do zapłacenia? - pyta retorycznie wiceprezydent Michał Olszewski. I dodaje jedno istotne stwierdzenie: „Do takich wyborów zmusza nas rząd”. I to jest klucz tego straszenia ciemnościami! Ciemno i zimno ma być!

Retoryka Platformy Obywatelskiej, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i jego ekipy, by podkreślać, że to rząd Prawa i Sprawiedliwości doprowadził do obniżenia komfortu życia w Warszawie, Krakowie czy Białymstoku, będzie wybrzmiewać coraz głośniej przy każdej możliwej okazji przed wyborami parlamentarnymi a później samorządowymi.

Wśród burmistrzów i prezydentów miast, z którymi Trzaskowski jest zaprzyjaźniony, funkcjonują dwa poglądy na komunikowanie mieszkańcom o skutkach wzrostu cen energii i nadchodzącym kryzysie.

Jedni uważają, że trzeba co pewien czas na liczbach, na konferencjach, pokazywać co się zmienia w związku z sytuacją gospodarczą, o ile jest mniej pieniędzy w samorządach i jakie są zagrożenia nowych ustaw. Inni są przekonani, że najskuteczniejsza jest terapia wstrząsowa. „Zgaśmy ludziom światła na ulicach to paradoksalnie, dopiero wtedy przejrzą na oczy i odczują, że sytuacja jest naprawdę dramatyczna i rząd wiedzie nas ku przepaści” – słyszę od jednego z prezydentów miasta pod Warszawą.

Trzaskowski chce iść tą drogą. Ale to droga dość pochyła i śliska! Bo – w populistycznym odbiorze - to nie rząd wyłączy te latarnie i grzejniki, tylko Trzaskowski…

A ja bym chciała, by prezydent mojego miasta właśnie w trudnej sytuacji potrafił zarządzać tak, by mieszkańcy, którzy i tak odczują wzrost cen energii w swoim domowym budżecie, jak najmniej odczuli to na zewnątrz. Nie sztuka rządzić w dobrobycie. Sztuka mądrze dzielić pieniądze, gdy jest kryzys.

Trzaskowski swoją drogą już z kilku kryzysów wyszedł obronną ręką – dwie awarie Czajki, pandemia, najazd uchodźców z Ukrainy. Teraz czeka go najtrudniejszy sprawdzian – kryzys finansów stołecznego samorządu. Jak zachowa się prezydent? Pójdzie na skróty – wyłączy ludziom latarnie na ulicach, zakręci ogrzewanie w urzędach, zlikwiduje „fajerwerki” w postaci iluminacji mostów i budynków – czy na przykład przesunie w czasie o kilka lat budowę trzech ostatnich stacji metra na Bemowie, oszczędzając na tym brakujące 1,5 miliarda?

Izabela Kraj

ikraj@grupazpr.pl

Izabela Kraj, Super Express

i

Autor: Sebastian Wielechowski / Super Express Izabela Kraj, Super Express
Sonda
Czy władze Warszawy powinny oszczedzać na oświetleniu ulic?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają