Trzaskowski przykręca temperaturę do 19 stopni Celsjusza. Sprawdź komu

i

Autor: Mariusz Grzelak/SUPER EXPRESS, SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS Trzaskowski przykręca temperaturę do 19 stopni Celsjusza. Sprawdź komu

RACHUNKI ZA PRĄD CORAZ WYŻSZE

Rafał Trzaskowski wprowadza nową politykę energetyczną. 10-punktowy plan oszczędnościowy

W związku z drastycznymi podwyżkami opłat za prąd Zarząd Dróg Miejskich chce ograniczyć oświetlenie ulic w Warszawie. Urzędnicy sprawdzają, czy zrobi się dużo ciemniej, jeśli na wybranych ulicach w centrum Warszawy wyłączy się co drugą latarnię albo zgasi światła po tej stronie ulicy, po której nie ma chodnika. Kolejnym z pomysłów jest obniżenie temperatury w budynkach do 19 stopni Celsjusza! – Konkretne działania musimy podjąć tu i teraz – mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Plan oszczędnościowy. Szacunkowe opłaty za energię

Stołeczny ratusz szacuje, że rachunki za energię potrzebną do obsługi kluczowych obszarów miasta wzrosną w 2023 r. o 500 milionów złotych. – Łączna opłata za energię w przyszłym roku ma wynieść prawie 950 mln zł. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2022 r. i grubo ponad trzy razy więcej niż w 2021 r. – informował kilka tygodni temu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jego podwładni zaczęli szukać realnych możliwości na obniżenie rachunków. ZDM już wyłącza nocą kilkadziesiąt latarni w stolicy, m.in. w Al. Ujazdowskich czy na moście Łazienkowskim. Warszawiacy są przerażeni pomysłami urzędników.

ZOBACZ TEŻ: Trzaskowski wymyślił największy park w Warszawie. Mieszkańcy wściekli

To absurd. Ludzie pracują na nocnych zmianach i muszą coś widzieć. Niebezpieczeństwa czają się wszędzie, a oszczędności na tym będą niewspółmierne do tego, co się może dziać w mroku – kradzieże, rozboje... – dzieli się obawami Katarzyna Jasińska (62 l.). – Do ataków zawsze dochodzi tam, gdzie jest ciemno. To jest bardzo zły pomysł na pozorne oszczędności kosztem bezpieczeństwa mieszkańców – wtóruje Alina Panufnik (79 l.).

Ludzie pytają, co to za demonstracja ze strony miasta. Zdaniem warszawiaków na oświetlenie pieniądze muszą się znaleźć, nawet kosztem innych spraw. – To nie jest żadna demonstracja. Po prostu sprawdzamy, testujemy na razie rozwiązania, które mogą przynieść realne oszczędności w opłatach za prąd. Zapewniam, że nie będzie to miało wpływu na bezpieczeństwo na ulicach – mówi nam wiceprezydent Michał Olszewski.

CZYTAJ TEŻ: Trzaskowski bryluje w USA a w Warszawie taka afera. Kraj o Warszawie. Felieton

Prezydent Trzaskowski zdecydował też, że w tym roku nie będzie spektakularnej świątecznej iluminacji. Zostanie ograniczona.

Plan oszczędnościowy na teraz. Czy odczują go mieszkańcy?

Mamy świadomość, że w obliczu trwającego kryzysu energetycznego, konkretne działania musimy podjąć tu i teraz. Dlatego wprowadzamy 10-punktowy plan oszczędności, który pozwoli nam ograniczyć zużycie energii miejskich jednostek bez uszczerbku dla bezpieczeństwa oraz jakości kluczowych usług miejskich – mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Na plan składa się:

  1. Wyłączenie oświetlenia zewnętrznego budynków jednostek Urzędu Warszawy i urzędów dzielnicowych.
  2. Weekendowe ograniczenie zużycia energii w budynkach administracyjnych oraz ciepła do niezbędnego minimum.
  3. Włączenie ogrzewania budynków administracyjnych, dopiero gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza.
  4. Ograniczenie optymalnej temperatury budynków administracyjnych do 19 stopni Celsjusza.
  5. Zobowiązanie administratorów budynków oraz ochrony do kontroli zużycia energii po godzinach pracy urzędu.
  6. Wyłączenie wszystkich zbędnych odbiorników energii w budynkach administracyjnych.
  7. Ograniczenie liczby urządzeń AGD w budynkach administracyjnych.
  8. Opracowanie podręcznika dot. oszczędnego gospodarowania energią w budynkach i przeprowadzenie warsztatów w tym zakresie ze wszystkimi administratorami budynków miejskich.
  9. Wyłączenie podświetlenia mostów.
  10. Skrócenie czasu działania latarni ulicznych o 30 minut.

Pierwsze działania z przygotowanego planu są już podejmowane. Czy rozwiązanie przygotowane przez ratusz pomoże ograniczyć wydatki na energię? Tego się przekonamy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niewypał u Trzaskowskiego. Kto mu tak doradził?! Kraj o Warszawie. Felieton