Kiedy otwarcie metra na Bródnie? Czy uda się otworzyć w sobotę?

i

Autor: Marek Kudelski / Super Express Kiedy otwarcie metra na Bródnie? Czy uda się otworzyć w sobotę?

Brakuje dwóch podpisów

Nowe fakty w sprawie otwarcia metra na Bródnie. Padł nowy termin. Otwarcie odbędzie się bez Trzaskowskiego

Kiedy otwarcie metra na Bródnie? Wszystko wskazywało na to, że do końca tygodnia uda się uzyskać wszystkie niezbędne do otwarcia trzech stacji II linii metra pozwolenia. Nieoficjalnie padały konkretne daty: 17 września lub - bardziej prawdopodobna - 24 września. Teraz dostaliśmy jednak potwierdzenie, że nastąpi to raczej po weekendzie. Dziś - w piątek 23 września - brakuje jeszcze pozwoleń na użytkowanie dwóch z trzech stacji na Targówku. Przez najbliższe 4 dni w Warszawie zabraknie też prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Czy zatem metro poczeka aż włodarz stolicy wróci z zagranicy?

Urzędnicy ze stołecznego ratusza zapewniają, że nowe stacje metra na BródnieZacisze, Kondratowicza i Bródno – uda się otworzyć na pewno do końca września. W kuluarach mówiło się, że otwarcie nowych odcinków nastąpi w sobotę, 24 września. Przecięcie wstęgi można byłoby połączyć z imprezą, która ma się odbywać tego dnia w dzielnicy. - Zależy nam, by warszawianki i warszawiacy jak najszybciej zaczęli korzystać z nowych odcinków metra – mówił na początku września prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jednak według najnowszych informacji wielkiego otwarcia nie będzie w najbliższy weekend.

Kiedy otwarcie metra na Bródnie?

Wykonawca metra zapytany przez nas o powtarzaną przez wszystkich datę 24 września, stanowczo zaprzeczył, że uda się otworzyć metro tego dnia. - Mogę zapewnić, że nie uda się tego zrobić ani dziś, ani jutro, ani w niedzielę. Uzyskaliśmy dodatkowe zgody w przypadku wentylatorni i demontażowni, wciąż jednak nie mamy kluczowych pozwoleń dla stacji Zacisze i Bródno – powiedział nam w piątek, 23 września Bartosz Sawicki z firmy Gülermak.

Metro na Bródnie coraz bliżej. Ostatnie prace przy nowych stacjach

Czekamy z otwarciem na Trzaskowskiego?

- W weekend inspektor budowlany nie pracuje. Nawet na poniedziałek bym nie liczył, bo ratusz by musiał wcześniej rozesłać zaproszenia na konferencję. Bez wszystkich dokumentów tego nie zrobi. Spodziewałbym się, że otworzymy we wtorek – dodał rzecznik firmy Gulermak.

Dlaczego dopiero we wtorek? Jak się dowiedzieliśmy w urzędzie miasta, prezydenta Rafała Trzaskowskiego nie będzie od soboty w Warszawie.

Prezydent Rafał Trzaskowski wyjeżdża na cztery dni do Pragi. Tam od niedzieli do wtorku 27 września odbywać się będzie konferencja Paktu Wolnych Miast.   - Chcieliśmy, żeby to prezydent otworzył metro, jeśli już wszystkie formalności będą  dopełnione. Ale oczywiście, jeśli dostaniemy dokumenty w weekend, otworzymy metro w weekend, jeśli w poniedziałek, to oddamy je pasażerom w poniedziałek. Metro na pewno nie będzie czekać na prezydenta - mówi nam rzeczniczka ratusza Monika Beuth.

Ratusz chciałby jednak urządzić większą uroczystość, by wspólnie z warszawiakami cieszyć się tą największą inwestycją w stolicy. Ale przygotuje ją w któryś weekend jesienni. Konkretów wielkiej fety na razie brak.

Nowe stacje metra na Targówku

Na północno-wschodnim odcinku metra powstały trzy stacje: Zacisze – pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną, Kondratowicza – przy skrzyżowaniu ul. Malborskiej i Kondratowicza oraz Bródno – przy skrzyżowaniu ul. Kondratowicza i Rembielińskiej. Przystanki są już gotowe. Odbyły się również jazdy testowe pociągów. Budowa pochłonęła prawie 3,6 mld zł. Zgodę na użytkowanie stacji Kondratowicza oraz na techniczne obiekty przy metrze wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł już podpisał. Brakuje pozwoleń na stacje Bródno i Zacisze.  - My uzupełniliśmy wszystkie wymagane dokumenty i czekamy na kluczowe podpisy – mówi nam Bartosz Sawicki z firmy Gülermak, wykonawcy tego odcinka metra.

- Jesteśmy na finiszu. Na piątek przewidziane są jeszcze kontrole i jeśli ich wyniki będą pozytywne. Ja nie zadeklaruję dnia ani godziny, bo to są decyzje związane z bezpieczeństwem mieszkańców. Każdy szczegół jest istotny i musi być dopracowany - zastrzega rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

Sonda
Czy w Warszawie jest wystarczająco stacji metra?
Sonda
Czy często korzystasz z metra?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE