Gdzie jest burza? Blitzortung. Mapy burzowe. Radary burzowe

2019-07-01 14:13
IMGW ostrzega Toruń. Będzie niespokojnie!
Autor: Pixabay.com / CC0 IMGW ostrzega Toruń. Będzie niespokojnie!

Pogoda coraz częściej nas zaskakuje. W internecie dostępnych jest kilka serwisów, które na bieżąco informują o tym, gdzie można spodziewać się burz. Dostępne są mapy i dane z radarów. Jednym z najpopularniejszych miejsc, gdzie można sprawdzić aktualny stan burzowy jest Blitztorung. Ale są też inne miejsca, które warto odwiedzić.

Burze i towarzyszące im obfite opady deszczu to widowiskowe element pogody - jednocześnie groźny. Zjawisko choć nagłe, to można je przewidzieć. W internecie dostępnych jest wiele stron, na których znajdują się radary pokazujące aktualne wyładowania atmosferyczne. Wybraliśmy najważniejsze z nich i udostępniamy linki do w miarę dokładnych radarów i analiz burzowych.

Blitzortung.org

Jednym z najpopularniejszych miejsc, gdzie można sprawdzić dane burzowe jest serwis blitzortung.org. To światowa, społecznościowa sieć pokazująca w czasie rzeczywistym miejsca, gdzie pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Mapę dla Polski można znaleźć tutaj.

IMiGW

Jeśli chodzi o Polskę, to podstawową stroną do monitorowania zjawisk burzowych jest serwis prowadzony przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W zakładce burze znajdują się trzy mapy: pierwsza pokazuje lokalizację wyładowań, druga gęstość wyładowań, trzecia śledzi komórki burzowe.

IMiGW przygotowało również specjalne analizy burzowe. W tym serwisie znajdziemy aktualne raporty z wykazem obszarów nad którymi dochodzi do wyładowań atmosferycznych.

Inne serwisy burzowe

Warto zajrzeć także na inne strony monitorujące zdarzenia pogodowe, np.: obserwatorzy.orgburze.dzis.net, oraz weatheronline.pl, gdzie dodatkowo możemy godzina po godzinie śledzić jak przemieszczała się burza lub sprawdzić gdzie będzie się jeszcze przemieszczać. W tym przypadku prezentowane dane są z godzinnym wyprzedzeniem. W serwisie burzoweinfo.pl dostępna jest jeszcze symulacja (w formie animacji) pokazująca przemieszczanie się burz.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE