Armagedon po nocnych wichurach w Małopolsce. 150 tysięcy odbiorców bez prądu, 400 uszkodzonych budynków! [ZDJĘCIA]

2019-03-11 8:18

Niemal 1300 interwencji podjęły służby w miniony weekend w związku z silnymi wichurami w całej Małopolsce. Tylko od północy w poniedziałek do godziny 8 rano strażacy wyjeżdżali aż tysiąc razy. Wiatr połamał setki drzew, zrywał dachy z budynków mieszkalnych i gospodarczych, uszkadzał linie energetyczne.     

Czytaj też >>> Strzelanina w Prusach pod Krakowem. To gangsterskie porachunki i próba zabójstwa Janusza K.?

Aktualizacja, godz. 15:30

Działania ratownicze prowadziło 3321 strażaków PSP i 14 522 druhów OSP. W niedzielę i poniedziałek małopolscy strażacy wyjeżdżali łącznie 3248 razy. Najwięcej zgłoszeń było z powiatów krakowskiego, tarnowskiego, oświęcimskiego, wadowickiego i nowosądeckiego.

W czasie weekendowych wichur uszkodzonych zostało 831 budynków mieszkalnych i 378 gospodarczych. Z uwagi na uszkodzone dachy w czterech małopolskich szkołach nie odbywają się lekcje - to placówki w Zegartowicach, Zbydniowie, Zgłobicach i Męcinie. 
 
W południe spadła też liczba osób pozbawionych prądu - do 37 tysięcy odbiorców. W krytycznym momencie bez energii elektrycznej było ponad 154 tysięcy osób. 
 
Najsilniejsze porywy wiatru odnotowano w Nowym Sączu, gdzie wiało nawet 130 kilometrów na godzinę! Na stacji meteorologicznej w Krakowie również odnotowano wiatr przekraczający 100 km/h. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>> Nocne wichury w Małopolsce, setki zerwanych dachów

Wichura w Krakowie 10/11.03.2019

W związku z silnym wiatrem na terenie miasta połamanych jest wiele drzew. O poranku są problemy z działaniem sygnalizacji świetlnej ze względu na uszkodzoną infrastrukturę. Kierowcy informują o awarii na następujących ulicach:

  • Monte Cassino
  • Malborska/Wielicka
  • Słomiana
  • Chmieleniec
  • Lipińskiego 
  • Stella Sawickiego/Jana Pawła II
  • Starowiślna/Na Zjeździe/Podgórska

Problemy z energią elektryczną

Wichura pozbawiła prądu tysiące mieszkańców Małopolski. Dostawca energii elektrycznej - Tauron Dystrybucja SA pracuje nad naprawą uszkodzonej sieci. Jak informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego w rozmowie z reporterem ESKA INFO Kraków - bez prądu jest 2418 stacji, łącznie aż 154 tysiące klientów. Strażacy w Małopolsce podjęli około 1000 interwencji, a uszkodzonych zostało ponad 400 budynków - dodaje Paździo.

Wielkie opóźnienia na kolei

W niedzielę wieczorem w województwie mazowieckim zerwana została sieć trakcyjna. W związku z awarią niemal wszystkie pociągi jadące z i do Krakowa odnotowały opóźnienia nawet o 450 minut. W poniedziałek o poranku pociągi nadal były mocno opóźnione.

Więcej informacji wkrótce, artykuł będzie aktualizowany.​

KLIKNIJ I ZOBACZ:

>>> Zastraszanie i terror w Valeo. "Poje***o cię? Weź sobie urlop na żądanie" [AUDIO]

>>> Polskie "drapacze chmur". Zobacz najwyższe budynki w polskich miastach! [ZDJĘCIA]

 

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE