Gigantyczne, afrykańskie kleszcze zmierzają do Polski. Są bardzo groźne!

2019-06-07 15:52
Afrykańskie kleszcze zmierzają do Polski. Są bardzo groźne!
Autor: Wikimedia.org // CC BY-SA 4.0 // Daktaridudu Afrykańskie kleszcze zmierzają do Polski. Są bardzo groźne!

Afrykańskie kleszcze dotarły do Europy i do granic Polski razem z ptakami powracającymi z ciepłych krajów. Są bardzo niebezpieczne!

Przypadki obecności afrykańskich kleszczy w Europie odnotowano już w Niemczech. Za naszą zachodnią granicą zaatakowały zwierzęta hodowlane.

Kleszcze z Afryki mogą przenosić drobnoustroje wywołujące m.in. gorączkę krwotoczną czy plamistą – informuje portal SE.pl. W przypadku zauważenia kleszcza z odnóżami w paski, powinno się poinformować o tym Państwową Inspekcję Sanitarną.

Afrykańskie kleszcze mogą być nawet pięć razy większe od tych, które znamy z naszych lasów i parków! Są też znacznie bardziej niebezpieczne.

Kleszcze wędrowne z rodzaju Hyalomma występowały dotychczas w Afryce i na południu Europy. Teraz, razem z ptakami, wędrują na północ kontynentu. Mogą dotrzeć też do Polski!

>>> W tych miejscach możesz utonąć! Czarne punkty na mapie Mazowsza

>>> Warszawa: Najwięcej kolizji, najdroższe opłaty i złe warunki dla kierowców. Sprawdź ranking

Jak rozpoznać afrykańskiego kleszcza? Jak wyglądają? Mają prążkowane odnóża i osiągają rozmiar nawet do dwóch centymetrów.

Jeśli dojdzie już do „ugryzienia”, to takiego kleszcza należy usunąć – najlepiej pęsetą. Jeśli podejrzewamy, że to groźna odmiana tych roztoczy – możemy przekazać ją do badań w stacji sanepidu, a sami zgłosić się do lekarza.

Czytaj także: Kleszcze, myszy i żołędzie. Uwaga, nadchodzi borelioza!

Kleszcze wędrowne mogą przenosić bardzo groźne choroby: gorączkę krwotoczną lub kleszczową. Pamiętajcie też, że nawet te mniejsze, „nasze” są niebezpieczne dla zwierząt i ludzi, wywołując boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE