Gigantyczny pożar w Warszawie. Płomienie bardzo szybko się rozprzestrzeniają!

i

Autor: TADEUSZ MRÓZ Gigantyczny pożar w Warszawie. Płomienie bardzo szybko się rozprzestrzeniają!

Wielka chmura dymu znów nad Warszawą. Potężny pożar w Wawrze

2022-04-14 13:23

Strażacy gaszą pożar traw pomiędzy Wisłą a Wałem Miedzeszyńskim w okolicy Mostu Południowego. Z ogniem walczy obecnie osiem zastępów straży pożarnej. Akcję gaśniczą utrudnia silny wiatr, który rozprzestrzenia pożar na kolejne działki. To kolejny tak ogromny pożar suchych traw w ostatnich miesiącach.

Do pożaru traw doszło na terenie pomiędzy Wisła a Wałem Miedzeszyńskim, niedaleko Mostu Południowego w Warszawie. Na miejscu jest obecnie kilka zastępów straży pożarnej, które próbują ugasić szybko rozprzestrzeniający się ogień. – Akcji towarzyszy silny wiatr, który utrudnia działania gaśnicze – przekazał Jarosław Dobrzewiński ze stołecznej straży pożarnej.

– Z pożarem walczymy od godziny 10:40, ale na ten moment, zajęte ogniem trawy zostały przez nas otoczone – dodał Dobrzewiński.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Makabryczny pożar na budowie muzeum pod Warszawą. Prokuratura ujawnia nowe fakty

To już kolejny pożar traw pomiędzy Wisła a Wałem Miedzeszyńskim. Wcześniej, pod koniec marca ogień objął tam około 20 hektarów terenu.

Co grozi za wypalanie traw?

Państwowa Straż Pożarna informuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Ostrzega również, że wypalanie traw jest niedozwolone, o czym mówi m.in. ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z regulacją, wypalanie m.in. łąk, pastwisk i nieużytków, podlega karze aresztu albo grzywny.

CZYTAJ RÓWNIEŻWielka chmura czarnego dymu nad Warszawą! Co się dzieje?!

Przepisy ustawy o lasach zabraniają z kolei rozniecania ognia - poza miejscami do tego wyznaczonymi - w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 m od granicy lasu. Nie można tam również korzystać z otwartego płomienia i wypalać wierzchniej warstwy gleby oraz pozostałości roślinnych.

Za wykroczenia tego typu grozi areszt, nagana lub grzywna do 5 tys. zł.

Sonda
Czy byłeś kiedyś świadkiem pożaru?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE