Kamery na światłach w Warszawie. Przejedziesz na czerwonym? Od razu dostaniesz MANDAT!

2021-01-20 13:29 ac PAP
Kamery na światłach w Warszawie. Przejedziesz na czerwonym? Od razu dostaniesz MANDAT!
Autor: materiały GITD zdjęcie ilustracyjne

Generalna Inspekcja Transportu Drogowego ogłosiła przetarg na zakup i dostawę kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka GITD Monika Niżniak. Nowe urządzenia zostaną zamontowane na 30 najbardziej niebezpiecznych arteriach w 18 miastach. Tylko w Warszawie program obejmie trzy ruchliwe skrzyżowania, na których kierowcy nagminnie łamią przepisy.

Zgodnie z danymi Instytutu Transportu Samochodowego, wśród trzech najniebezpieczniejszych skrzyżowań w całej Polsce jest skrzyżowanie al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Wolskiej w Warszawie. To właśnie tam pojawi się m.in. nowy system rejestrujący samochody, które przejeżdżają na czerwonym świetle. Podobne urządzenia zostaną zamontowane także w dwóch innych miejscach w stolicy - to skrzyżowania pl. Zawiszy i ul. Towarowej oraz al. Krakowskiej i ul. Łopuszańskiej.

Jak podkreśliła Monika Niżniak z GITD, obecnie trwa procedura na zakup i instalację urządzeń. Będą one działały z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, bez konieczności ingerencji w nawierzchnię drogi. - Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas, jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła) - tłumaczy rzeczniczka GITD.

Wykonawca będzie miał nieco ponad rok od podpisania umowy na zrealizowanie prac. Do tej pory podobne urządzenia zamontowano m.in. w Markach, Jabłonnej i Mrokowie.

W tych miejscach pojawią się kamery na światłach
Autor: GITD
Śnieżyca w Warszawie