Oni zostaną Honorowymi Obywatelami Warszawy

i

Autor: TOMASZ JASTRZĘBOWSKI/ REPORTER & EAST NEWS Oni zostaną Honorowymi Obywatelami Warszawy

Hanna Gronkiewicz-Waltz i Witalij Kliczko kandydatami do tytułu Honorowego Obywatela Warszawy. To zaskoczenie?

2022-05-10 21:50

Ta decyzja Platformy Obywatelskiej może niejednego zaskoczyć! Będzie awantura czy jednogłośna decyzja Rady Warszawy? Za kilka dni – dokładnie 15 maja minie termin zgłaszania kandydatur do tytułów Honorowego Obywatela Warszawy. To najwyższe wyróżnienie, jakie może przyznać stołeczny samorząd. W tym roku – jak dowiedział się „Super Express” - uwaga radnych skierowana jest na polityków - prezydentów. Radni Platformy dziś wieczorem (10 maja) zdecydowali czyje kandydatury poprą. To była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i mer Kijowa Witalij Kliczko

Klub Koalicji Obywatelskiej zdecydował na posiedzeniu klubu radnych Warszawy, że w tym roku chce nadać tytuł Honorowego Obywatela dwóm osobom. To była prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i mer Kijowa Witalij Kliczko. Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w radzie miasta, ale takie decyzje zapadały wcześniej najczęściej jednogłośnie. Jak zachowają się tym razem radni PiS? O ile  - jak słyszymy - PiS poprze raczej bez oporów drugą kandydaturę, o tyle może mieć obiekcje do pierwszej kandydatki. I zapewne wypomni Hannie Gronkiewicz-Waltz aferę reprywatyzacyjną, która kładzie się cieniem na jej 12-letnich rządach w stolicy. PO ma jednak w zanadrzu całą listę pozytywnych przykładów jej prezydentury, zwłaszcza świadczących o rozwoju miasta. Jaka zatem ostatecznie będzie decyzja Rady Warszawy?

Hanna Gronkiewicz-Waltz zeznawała przed Sądem

i

Autor: um.warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz zeznawała przed Sądem

Głosowanie uchwały o nadaniu tytułów Honorowego Obywatela Warszawy  zaplanowane na czerwcową sesję – ma się odbyć łącznie nad wszystkimi kandydaturami. Niewykluczone, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wskaże też swoją. Mówi się nawet o Wołodymyrze Zełenskim.

Tytuły Honorowych Obywateli przyznawane są tradycyjnie na uroczystej sesji Rady Warszawy w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego. Witalij Kliczko raczej osobiście go nie odbierze, chyba, że do tego czasu wojna na Ukrainie się zakończy.

ESKA XD #044 - FAME MMA 13, BRACIA KLICZKO, MUZYKA DO BIEGANIA

Honorowe Obywatelstwo miasta stołecznego Warszawy – to tytuł nadawany ludziom szczególnie zasłużonym dla Warszawy. Jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Wniosek o nadanie tytułu mogą złożyć prezydent Warszawy, kluby radnych lub rada dzielnicy. Osoby wyróżnione mogą uczestniczyć na prawach honorowych gości w: sesjach rady miasta, uroczystościach czy imprezach kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i innych organizowanych przez miasto, a także mają prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej oraz do bezpłatnego parkowania samochodów.

Honorowymi Obywatelami Warszawy spośród grona polityków zostali w ostatnich latach m.in. prezydenci RP Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek czy Jan Olszewski.

Duża awantura odbyła się o nadanie honorowego obywatelstwa zamordowanej aktywistce i działaczce lokatorskiej Jolancie Brzeskiej.

Sonda
Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna otrzymać tytuł Honorowego Obywatela Warszawy?
Sonda
Czy Witalij Kliczko powinien zostać Honorowym Obywatelem Warszawy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE