Hostel interwencyjny dla osób LGBT w Warszawie. Wiemy, kiedy ruszy. "Warszawa dla wszystkich"

2021-05-12 9:30
Hostel interwencyjny dla osób LGBT w Warszawie. Wiemy, kiedy ruszy. Warszawa dla wszystkich
Autor: Marcin Wziontek Hostel interwencyjny dla osób LGBT w Warszawie. Wiemy, kiedy ruszy. "Warszawa dla wszystkich"

Stolica rozstrzygnęła - ogłoszony pod koniec lutego - konkurs na hostel interwencyjny dla osób LGBT+. Placówkę poprowadzi Stowarzyszenie Lambda Warszawa. Jak poinformowała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy, będzie to całodobowy punkt schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób o innej tożsamości psychoseksualnej - osób LGBT+.

We wtorek Machnowska-Góra przekazała, że placówkę poprowadzi Stowarzyszenie Lambda Warszawa. - Miasto Stołeczne Warszawa jest miejscem otwartym, jest dla wszystkich. Chcemy, aby każdy miał równe prawa i szanse, czuł się tu dobrze i przede wszystkim bezpiecznie. Dziś zrobiliśmy kolejny ważny krok - rozstrzygnęliśmy konkurs na prowadzenie całodobowego punktu schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób LGBT+. Mieszkania treningowe poprowadzi Stowarzyszenie Lambda Warszawa - czytamy w jej wpisie, umieszonym w mediach społecznościowych.

Punkt - według zapowiedzi - ma zapewnić pomoc osobom, które znalazły się w skrajnej sytuacji i stały się bezdomne. - Placówka zapewni nie tylko bezpieczne schronienie osobom LGBT+, które straciły dach nad głową, ale także niezbędne wsparcie psychologiczne, prawne i socjalne, aby mogły stanąć na własne nogi - poinformowała wiceprezydentka.

Na stronie stowarzyszenia, po ogłoszeniu tej decyzji, przypomniano, że w latach 2015-2016 Lambda Warszawa, wspólnie z fundacją Trans-Fuzja, prowadziła pierwszy w Polsce hostel interwencyjny dla osób LGBT+. - Daliśmy schronienie dziesiątkom osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Cieszymy się, że znów będziemy mogli pomagać w ten sposób, ponieważ wiemy, jak bardzo potrzebne jest takie miejsce w Warszawie i jak wiele osób na nie czeka - czytamy w komunikacie na stronie stowarzyszenia.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał "Warszawską Deklarację LGBT+" w lutym 2019 roku. Dokument zakłada właśnie stworzenie hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ oraz miejskiego mechanizmu szybkiej pomocy dla nich i edukację antydyskryminacyjną.

„LGBT to ludzie”. Protest przeciwko słowom abp. Marka Jędraszewskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE