Jesienią śmierć jest bliżej niż myślisz. Te proste sposoby mogą uratować życie

2021-10-01 11:28
Jesienią śmierć jest bliżej niż myślisz. Te proste sposoby mogą uratować życie
Autor: Policja Jesienią śmierć jest bliżej niż myślisz. Te proste sposoby mogą uratować życie

Jesień to niebezpieczna pora roku. Dzień jest zdecydowanie krótszy od nocy. Słońce świeci na przemian z ulewnym deszczem. Pojawiają się mgły i pierwsze przymrozki. Pogoda płata figla na każdym roku. Nie tylko, że nie wiadomo wtedy jak się ubrać, ale również jak bezpiecznie podróżować. Są jednak proste sposoby, które pozwalają jesienią przechytrzyć śmierć czyhającą na drodze.

Jesienią pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. To z kolei ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. I dotyczy to zarówno osób podróżujących pojazdami, jak i pieszych. Co zrobić, by utrzeć nosa śmierci czyhającej na mokrej od deszczu i nieoświetlonej ulicy? Czy są sposoby, by jesienią zwiększyć przyczepność opon samochodowych do asfaltu? A może istnieją sprawdzone triki, by być lepiej widocznym na ciemnej ulicy? Odpowiedź brzmi: tak! I to dziecinnie proste.

Jak bezpiecznie podróżować autem jesienią?

Po pierwsze, należy zwiększyć odległość od pojazdu jadącego przed nami, a przed skrzyżowaniem wcześniej niż zwykle rozpocząć hamowanie i sygnalizowanie manewrów. "Ciemne i zimne poranki, szybszy zmierzch, poranne mgły, mokra i śliska jezdnia często pokryta liśćmi, zwiększona ilość opadów - to czynniki powodujące ograniczenie widoczności i wydłużenie drogi hamowania" - tłumaczy policja.

Co więcej, należy pamiętać o dostosowaniu prędkości jazdy do panujących warunków na drodze, czyli o tzw. prędkości bezpiecznej. W trudnych warunkach pogodowych często jest ona prędkością niższą, niż wynika to ze znaków drogowych.

Zobacz: Trzy małe dziewczynki nie pójdą od września do szkoły. Zginęły w tragicznym wypadku w Elżbietowie

Aby móc bezpiecznie podróżować jesienią, a także zimą nie można zapominać o odpowiednim przygotowaniu auta do trudnych warunków na drodze.

Należy więc:

  • skorygować ciśnienie powietrza w oponach, które wraz ze spadkiem temperatury otoczenia zmniejsza się (znacząco wpływa to na ich przyczepność do drogi!)
  • zmienić opony letnie na zimowe, ponieważ wraz ze spadkiem temperatury opony letnie tracą swoje właściwości i stają się dużo bardziej podatne na poślizgi (zaleca się wymienić je, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza)
  • wymienić zużyte pióra wycieraczek (aby mieć jak najlepszą widoczność należy również dbać o czystość szyb, szczególnie od ich wewnętrznej strony, która przy dużej wilgoci pokrywa się parą)

Jak bezpiecznie spacerować jesienią?

Jesień jest niebezpieczną porą roku również dla pieszych. Ich widoczność na drodze jest niewielka, a złe warunki atmosferyczne dodatkowo utrudniają kierowcom ich zauważenie i wyhamowanie na czas. "Należy pamiętać, że mimo nowelizacji przepisów 1 czerwca 2021 roku nadal nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować, a na mokrej śliskiej nawierzchni droga zatrzymania pojazdu jest znacznie dłuższa" - przypomina policja.

Szczególnie jesienią należy pamiętać, że widoczny pieszy, to bezpieczny pieszy. Każdy powinien więc wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla kierującego.

Elementami odblaskowymi mogą być:

  • opaski
  • kamizelki
  • przedmioty doczepiane do ubrania

Co ważne, należy je umieszczać na wysokości:

  • kolan
  • łokci
  • w okolicy środka klatki piersiowej i pleców

Wówczas piesi są dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

"Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój – bez odblasku jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego" - wyjaśnia policja.

Sonda
Jesień 2021 - czy lubisz tę porę roku?
14-letnia Ksenia zginęła w koszmarnym wypadku. Jechała z kuzynką do McDonalds
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE