Katyński Marsz Cieni przeszedł przez Warszawę

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express Katyński Marsz Cieni przeszedł przez Warszawę

Katyński Marsz Cieni przeszedł przez Warszawę. "Dreszcz na plecach gdy idą w ciszy"

2021-09-19 20:12

Dreszcz przebiega po plecach, gdy Traktem Królewskim, przez Miodową aż do Muranowskiej maszeruje w milczeniu blisko 150 osób w wojskowych mundurach. Tak było dziś 19 września,, gdy ulicami Warszawy przeszedł Katyński Marsz Cieni. Jest organizowany od 14 lat niemal w niezmienionej formie. Przejmującej. Wzruszającej. Edukacyjnej. Przygotowaliśmy bardzo obszerną FOTORELACJĘ z tego warszawskiego wydarzenia

- To nasz hołd dla blisko 22 tysięcy osób zamordowanych przez komunistycznych oprawców NKWD w 1940 roku w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie – mówi Tomasz Karasiński, szef Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”. To ci rekonstruktorzy wymyślili i zainicjowali marsz cieni, z czasem objęty oficjalnym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. - Chcemy przez ten przemarsz pokazać tych, których z nami ciałem nie ma. Oni oddali swoje życie za ojczyznę, bo każdy z nich stawił się na wezwanie mobilizacyjne, każdy z nich był pytany przez NKWD, czy zdradzi swoją ojczyznę. I wszyscy, którzy przeciwstawili się tej zdradzie, zostali zamordowani – mówi wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.

Przedstawiciele grup historycznych przeszli sprzed Muzeum Wojska Polskiego Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, Miodową do Muranowskiej. Tam zapalili znicze przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. 

Zapraszamy do obejrzenia GALERII z XIV Katyńskiego Marszu Cieni, uchwyconego obiektywem naszego fotoreportera.

"Katyński Marsz Cieni. Niesamowicie poruszające świadectwo. Pokłon cieniom polskich oficerów pomordowanych w lesie katyńskim...." - napisano na stronie poświęconej legendarnemu żołnierzowi Januszowi Brochwicz Lewińskiemu, pseudonim Gryf:

Katyński Marsz Cieni przeszedł przez Warszawę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE