ZALEJĄ GO BETONEM

Kiedyś służył do transportu poczty i prasy. Tunel pod ul. Prostą przestanie istnieć!

2022-12-11 16:06

Tunel pod ul. Prostą powstał w latach 50. lub 60. ubiegłego wieku. Kiedyś służył do transportu poczty między budynkami. Wykorzystywano go również do przewozu prasy. Niestety, jego stan fatalny, dlatego w trosce o biegnące nad nim jezdnie i torowisko tramwajowe Zarząd Dróg Miejskich zadecydował o zalaniu go betonem.

Warszawa. Tunel pod ul. Prostą zostanie zalany betonem

Kiedyś służył do transportu poczty i prasy między budynkami, jednak od lat jest nieużywany. Jego stan techniczny jest zły. Na suficie komory głównej utworzyły się stalaktyty, będące efektem przecieków wody przez strop. Nieszczelne są również strefy szczelin dylatacyjnych, dlatego ściany obiektu są silnie zawilgocone. Najgorzej prezentuje się korytarz główny.

Tunel od wielu lat nie był wykorzystywany. Zarząd Dróg Miejskich nie planował go remontować ani zaadaptować jako dodatkowe przejście podziemne. Jedynym rozwiązaniem było jego zabetonowanie. Nakazał to zresztą Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Przestrzeń obiektu zostanie wypełniona blisko 900 m sześc. betonu.

Betonowanie rozpoczęliśmy w nocy ze środy na czwartek, z 7 na 8 grudnia. Poprzedziło je wypompowanie wody nagromadzonej w południowej części głównego korytarza – przykazał Jakub Dybalski z ZDM.

– Tunel wypełniamy mineralną mieszanką wytworzoną z kruszywa, spoiwa cementowego, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mieszanka jest samozagęszczalna, co oznacza, że po wypełnieniu nią danej przestrzeni nie wymaga przed zastygnięciem wibrowania. Po stwardnieniu posiada zaś właściwości zagęszczonego gruntu, podbudowy lub chudego betonu. Plusem jest też to, że taka mieszanka eliminuje dostęp wilgoci i tlenu – dodał Dybalski.

Zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez wykonawcę, betonowanie będzie prowadzone w co drugą noc. Dlatego, że warstwy mieszanki będą układane jedna na drugiej, a każda potrzebuje kilkunastu godzin na związanie. Zakończenie działań przewidziane jest na noc z soboty na niedzielę, z 17 na 18 grudnia.

Kiedyś służył do transportu poczty i prasy. Tunel pod ul. Prostą przestanie istnieć!
Sonda
Jak oceniasz decyzję ZDM?
Nasi Partnerzy polecają