Opłaty za wodę w Warszawie muszą być niższe! MPWiK źle policzył. Znów WOJNA między rządem a władzami Warszawy

Kolejna wojna między rządem a władzami Warszawy! Tym razem poszło o ceny wody i ścieków
Autor: MZ Awaria w Czajce

Kolejny odcinek konfliktu na linii rząd - władze stolicy. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nie zaakceptowało stawek za wodę i ścieki, przedstawionych przez warszawskie MPWiK. Mimo tego, że stawki przez najbliższe trzy lata miały pozostać na tym samym poziomie, co rok temu, to nadzorca, czyli Wody Polskie twierdzą, że opłaty zostały źle skalkulowane i powinny być niższe. Co to oznacza dla mieszkańców Warszawy?

Przepychanki między rządem a władzami Warszawy zdają się nie mieć końca. Tym razem państwowa spółka Wody Polskie zakwestionowała ceny wody i ścieków w stolicy. Jak twierdzi, opłaty zostały źle skalkulowane i powinny być niższe. I to mimo zapowiedzi i wniosku MPWiK, by stawkę za wodę i ścieki utrzymywać na tym samym poziomie przez kolejne trzy lata.

- Taryfa nie została opracowana w sposób zapewniający ochronę odbiorców usług przed nieuzasadnionym wzrostem cen i stawek opłat. MPWiK Warszawa przedstawiając ceny i stawki opłat do zatwierdzenia, pomimo utrzymania ich na tym samym poziomie, nie zastosowało się do Rozporządzenia w sprawie określania taryf. W naszej ocenie MPWiK nie wzięło pod uwagę interesu społecznego i planując nową taryfę przedstawiło zawyżone ceny za wodę i ścieki - poinformowały Wody Polskie.

Awantura między Wodami Polskimi a MPWiK

W uzasadnieniu do odrzucenia wniosku, przedstawiciele Wód Polskich zaznaczyli, że taryfa została sporządzona w sposób niewłaściwy i nie spełnia wymogów Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz wydanego do niej rozporządzenia, co wpływa na odmowę zatwierdzenia taryfy.

Obecnie warszawiacy płacą za wodę i ścieki 9,85 zł za jeden metr sześcienny. 

1 lutego 2021 r. stołeczny MPWiK złożył wniosek o utrzymanie ceny za wodę i ścieki na dotychczasowym poziomie. Obecna stawka 9,85 zł za jeden m3 ma obowiązywać przez kolejne 3 lata. - MPWiK to przedsiębiorstwo, w którym szanowana jest każda złotówka - informowała Prezes Zarządu MPWiK Renata Tomusiak.

- Zdecydowaliśmy się odrzucić wniosek MPWiK ponieważ został źle skalkulowany. Spółka nie poniosła kosztów awarii układu przesyłowego do Czajki, przez awarię nie zapewniła pełnej usługi związanej z zagospodarowaniem ścieków, bo zrzucała je do Wisły, a nie uwzględniła tego w opłatach pobieranych od mieszkańców za wodę i ścieki - mówi Anna Łukaszewska-Trzeciakowska z Wód Polskich.

Chodzi o 89 mln zł - jak wylicza państwowa jednostka - o które powinny być obniżone wpływy z opłat od mieszkańców. MPWiK ma teraz miesiąc na ustosunkowanie się do decyzji Wód Polskich. Może złożyć odwołanie lub wyliczyć nową taryfę opłat dla warszawiaków. Jeśli tego nie zrobi - nowe stawki narzucą Wody Polskie.

MPWiK zamierza złożyć odwołanie od decyzji.  - Wniosek o utrzymanie ceny za wodę i ścieki na dotychczasowym poziomie 9,85 zł za 1 m.szesc jest taki sam jak wniosek  złożony  w 2018 r. RZGW trzy lata temu zatwierdził taryfę zgodnie z wnioskiem spółki i nie wnosiła żadnych zastrzeżeń. Wniosek który MPWiK złożyło obecnie i wobec którego RZGW Warszawie wydał decyzję odmowną jest więc tak samo skonstruowany co do przyjętych metodyk, w tym struktury, jak ten, który został pozytywnie rozpatrzony trzy lata temu! Spółka złożyła realnie wniosek o niższą taryfę, biorąc pod uwagę zmiany cen na rynku i inflację - wyjaśnia rzecznik MPWiK Marek Smółka. I przypomina, że MPWiK prowadzi wielomiliardowe inwestycje. Do końca 2024 roku, spółka zaplanowała wydatki na inwestycje na poziomie 3 mld zł. - Potwierdzamy zatem, że będziemy składać – zgodnie z prawem – odwołanie od decyzji RZGW do organu odwoławczego, czyli Prezesa PGW Wody Polskie - oświadczają władze MPWiK.

Do czasu rozstrzygnięcia tego nowego sporu między państwową jednostką a warszawską spółką opłaty za wodę i ścieki w Warszawie pozostają bez zmian.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE