Koronawirus: Szczepienia uczniów zapowiedziane! Minister Czarnek zdradza datę

Koronawirus: Szczepienia uczniów zapowiedziane! Minister Czarnek zdradza datę
Autor: Twitter Koronawirus: Szczepienia uczniów zapowiedziane! Minister Czarnek zdradza datę

Kiedy w Polsce będą szczepienia uczniów przeciw koronawirusowi? Minister Czarnek poinformował, kiedy mogą rozpocząć się szczepienia uczniów przeciw koronawirusowi. - Wszystko idzie w tym kierunku, żeby w wakacje dzieci i młodzież mogły się szczepić przeciw COVID -19 – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że badania nad szczepieniami dzieci i młodzieży są daleko posunięte, a wnioski bardzo dobre informuje PAP.

Kiedy będą szczepienia uczniów przeciw koronawirusowi?

Przemysław Czarnek, szef MEiN w Programie I Polskiego Radia został zapytany o perspektywę szczepienia uczniów przeciw COVID-19 i ewentualne rekomendacje w tym zakresie - informuje PAP. Minister wspomniał, że temat ten był poruszony podczas spotkania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zeszłym tygodniu. - Informacje pana prof. Andrzeja Horbana (głównego doradcy premiera ds. COVID-19 – PAP) były optymistyczne. Badania nad szczepieniami dzieci i młodzieży są daleko posunięte i wnioski z tych badań są bardzo dobre. Zdaniem pana profesora, mogę tę informację przekazać, wakacje będą tym terminem, w którym dzieci i młodzież będą mogły się szczepić – powiedział Czarnek.

Zobacz koniecznie: Matura 2021 język polski. Arkusze odpowiedzi, pytania. Jest rozprawka z "Lalki"? Zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura polski 2021 poziom podstawowy

Koronawirus: Szczepienia dzieci przeciw koronawirusowi

Minister Czarnek zastrzegł jednocześnie, że "nie ma jeszcze ostatecznych rekomendacji, bo nie ma ostatecznych wniosków z badań, ale wszystko idzie w takim kierunku" - informuje PAP.

Dopytywany, czy będą to szczepienia obowiązkowe, szef MEiN odpowiedział, że rozstrzyganie tej kwestii nie jest zadaniem ministra edukacji.

- Nie odpowiem na pytanie, czy będą to obowiązkowe szczepienia. Wydaje mi się, że nie, tak ja w przypadku dorosłych – powiedział minister Czarnek.

Szczepienia dzieci przeciw koronawirusowi. Kiedy będzie szczepionka dla dzieci?

Jak poinformował dziennik "New York Times" i agencja Associated Press, Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) jeszcze w tym tygodniu wyda zgodę na użycie szczepionki Pfizera przeciw covid u dzieci powyżej 12 lat.

Do ogłoszenia decyzji ma dojść około miesiąca po tym, jak Pfizer poinformował o pozytywnych wynikach badań wśród dzieci w wieku 12-15 lat - informuje PAP.

Decyzja umożliwi zaszczepienie nastolatków przed nowym rokiem szkolnym.

W badaniu obejmującym 2250 dzieci nie stwierdzono ani jednego przypadku zakażenia wśród zaszczepionych i 18 infekcji w grupie placebo.

Jakie są efekty uboczne szczepionki na koronawirusa u dzieci?

Efekty uboczne szczepionki były takie same jak w przypadku dorosłych – gorączka, bóle głowy i mięśni – i były silniejsze po drugiej dawce.

Według źródła agencji AP decyzja w sprawie dopuszczenia do szczepień tą szczepionką młodszych dzieci spodziewana jest jesienią. Latem ma zapaść decyzja o stosowaniu szczepionki Moderny u dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Przeczytaj: Indyjski wariant koronawirusa już w Polsce. Wiadomo, u kogo go wykryto

Wojewoda mazowiecki o szczepieniach w majówkę na pl. Bankowym
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE