Gigantyczny smog atakuje. Warszawa drugim najgorszym miastem na świecie [DANE]

2021-02-23 10:34 alig
Wielki smog nad Warszawą
Autor: Marcin Smulczyński

"Dzień dobry w smogu" - napisali w mediach społecznościowych aktywiści z Warszawy bez Smogu. I mieli rację! Od rana jakość powietrza w stolicy jest koszmarna. Znów przekroczone są normy szkodliwych pyłów, a ulice zasnute są brudną, smogową poświatą, jak w tanim horrorze. We wtorek lepiej zostać w domu, chociaż ciepła pogoda kusi do wyjścia.

Normy groźnego pyłu zawieszonego PM10 miejscami zostały przekroczone nawet o kilkaset procent! Według danych w aplikacji Airly wskaźniki na Alei Niepodległości pokazały, że stężenie pyłu PM10 wynosi tam 160 μg na m sześc., co oznacza, że norma jest przekroczona o 319 proc.! Z kolei na Jana Nowaka-Jeziorańskiego stężenie pyłu PM10 wynosi tam 116 μg na m sześc., co oznacza, że norma jest przekroczona o 232 proc. Takie wartości pojawiają się w niemal całej stolicy. Oznacza to, że Warszawa jest na drugim miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast!

Gigantyczny smog atakuje. Warszawa drugim najgorszym miastem na świecie [DANE]
Autor: iqair.com screen World Air Quality Ranking
Koszmarna jakość powietrza w Warszawie. SMOG truje ludzi! Lepiej zostać w domu
Autor: aplikacja Airly screen aplikacja Airly

"Dzień dobry w smogu. Przestało wiać i od razu #UduśSięWWarszawie. Uważajcie na siebie‼️ Wietrzenie domów i mieszkań, spacery zwłaszcza dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży muszą poczekać choć słońce kusi" - napisali rano na Facebooku aktywiści z Warszawy Bez Smogu. Jest jednak alternaty dla osób, które muszą opuścić bezpieczne lokum. "Ratunkiem jest założenie maseczki antysmogowej z filtrem Hepa lub N99 alternatywnie maseczki antywirusowej z filtrem FFP1-FFP3 najlepiej FFP3. Ważne, żeby maseczka szczelnie przylegała do twarzy" - tłumaczą aktywiści.

Również stołeczny ratusz przestrzega przed toksynami unoszącymi się w powietrzu. "W dniu 23 lutego 2021 r. na obszarze całego województwa mazowieckiego, tym na obszarze całej Warszawy, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 (100 µg/m3)" poinformowały władze miasta.

ZOBACZ TEŻ: Ważna wiadomość dla pasażerów ze strefy Schengen. Lotnisko Chopina zaskakuje

Kto nie musi niech zatem nie wychodzi z domu, lub dla własnego bezpieczeństwa zaopatrzy się w maseczki wskazane przez Warszawę Bez Smogu. Na szkodliwe działanie smogu najbardziej narażone są kobiety w ciąży, rodziny z małymi dziećmi, oraz osoby starsze i chore.

Stołeczny ratusz apeluje o:

  • pozostanie w domach, jeżeli jest to możliwe
  • informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów
  • ograniczenie korzystania z transportu

Przypomina także, że "obowiązuje zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach, zakaz rozpalania grilli i ognisk oraz zakaz używania dmuchaw do liści".

Mimo dodatnich temperatur wędkarze wchodzą na lód