Koszmarne podwyżki cen prądu w Warszawie. Jest gorzej niż się spodziewano

i

Autor: Pexels, Twitter Koszmarne podwyżki cen prądu w Warszawie. Jest gorzej niż się spodziewano

Koszmarne podwyżki cen prądu w Warszawie. Jest gorzej niż się spodziewano

2021-12-28 18:11

Podwyżki cen prądu od 1 stycznia mocno dadzą się we znaki odbiorcom w całej Polsce. Według szacunków Urzędu Regulacji Energetyki, przeciętny rachunek wzrośnie o około 21 zł miesięcznie, a więc o 24 procent. Tymczasem mieszkańcy Warszawy otrzymali już wyliczenia od operatorów. Z listów wynika, że ceny wzrosną nawet o ponad 30 procent!

Podwyżki cen prądu i gazu od 1 stycznia 2022

W połowie grudnia Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na prąd i gaz od 1 stycznia 2022 roku. Państwowy regulator zdecydował się na horrendalne podwyżki, które uderzą w kieszenie wszystkich Polaków. Z wyliczeń URE wynika, że podwyżki cen prądu będą bardzo wysokie - rachunek przeciętnego odbiorcy wzrośnie o średnio 24%, a to oznacza wzrost o około 21 zł netto miesięcznie. 

Jeszcze dotkliwsze będą podwyżki cen gazu od 1.01.2021. Te wzrosną o ponad połowę. Co prawda rząd zdecydował się na wprowadzenie tzw. tarczy inflacyjnej, ale ta pomoże tylko w kilku pierwszych miesiącach. Potem operatorzy energetyczni sięgną do kieszeni Polaków jeszcze głębiej. W ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej stawka podatku VAT na energię ma zostać obniżona z 23 do 5%, a gospodarstwa domowe mają zostać zwolnione z płacenia akcyzy na energię do końca maja 2022 r. Dla najbiedniejszych przygotowano też dodatki osłonowe.

Gigantyczne podwyżki cen prądu w Warszawie. "Welcome to 2022. #Drożyzna"

Tymczasem mieszkańcy stolicy, gdzie energię dostarcza przede wszystkim firma E.ON Polska S.A. (dawniej Innogy), otrzymali do skrzynek listy o podwyżkach cen prądu. Z pisma wynika, że opłaty wzrosną jeszcze bardziej niż przewidywano. - Otrzymują Państwo tę wiadomość, ponieważ 1 stycznia 2022 roku wprowadzimy zmiany w naszej taryfie. Z powodu wzrostu cen na rynkach hurtowych jesteśmy zmuszeni, niestety, podwyższyć cenę energii elektrycznej o 33,2%, a opłatę handlową maksymalnie o 1,91 zł miesięcznie - czytamy w liście, który trafił do mieszkańców Warszawy. 

Mieszkańcy mogli przeczytać, że podwyżki cen prądu wynikają m.in. ze wzrostu cen na rynkach hurtowych, co z kolei jest spowodowane dwoma czynnikami:

  • wzrostem kosztów uprawnień do emisji CO2 (+123%)
  • rosnącymi kosztami surowców i paliw wykorzystywanych do wytwarzania energii, tj. europejskich cen węgla (+68%) oraz gazu (+237%), które kształtują ceny w Polsce

Informację o podwyżkach cen prądu od 1 stycznia otrzymali też odbiorcy Taurona. - Podwyżka o 37 proc. - mówi jedna z klientek firmy ze Śląska. 

- W liście do naszych klientów informujemy o podwyżce ceny sprzedaży energii elektrycznej oraz zwiększeniu opłaty handlowej E.ON Polska. Rachunek składa się z części sprzedażowej oraz z części dystrybucyjnej. Ile ostatecznie wzrosną rachunki za prąd, zależy od zużycia energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym. Przykładowo dla przeciętnego gospodarstwa domowego, zużywającego na swoje potrzeby 1,6 MWh energii elektrycznej rocznie, należności na rachunku wzrośnie o 23 proc. - mówi Aleksandra Smyczyńska, dyrektor Komunikacji E.ON Polska.

Czy politycy powinni dostać podwyżki? Zdania Polaków podzielone
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają