Królowa Elżbieta II w Polsce

i

Autor: ADAM JAGIELAK/SUPER EXPRESS

Warszawa wspomina królową

Królowa Elżbieta II odwiedziła Warszawę tylko raz. Wspomnienie wizyty monarchini w Polsce. Które miejsca odwiedziła? Co mówiła?

2022-09-09 12:37

Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie. W smutku z Brytyjczykami łączy się cały świat. W czwartek, 8 września, media obiegła wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II. Zewsząd napływają kondolencje. Monarchinię pięknymi słowami pożegnał m.in. Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy. Wspominamy dzień wizyty monarchini w stolicy Polski. Które miejsca zwiedziła? Co mówiła?

Wielka Brytania. Królowa Elżbieta II nie żyje

Smutne wieści napłynęły w czwartkowy wieczór (8 września) do Polski. W wieku 96 lat, w swojej letniej posiadłości Balmoral, w otoczeniu najbliższych, odeszła Elżbieta II królowa Wielkiej Brytanii. Monarchini zasiadała na tronie brytyjskim od 1952 roku. Tym samym była najdłużej panującym monarchą na świecie.

Świat łączy się w smutku z brytyjską rodziną królewską i Brytyjczykami. Kondolencje płynął również z Warszawy. W czwartkowy wieczór na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki wyświetlono wizerunek zmarłej monarchini. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski pożegnał królową Elżbietę II pięknymi słowami.

"Ogromny smutek. Koniec epoki. W wieku 96 lat, po 70 latach panowania, zmarła królowa Elżbieta II. Wyrazy współczucia dla naszych brytyjskich przyjaciół" – napisał w mediach społecznościowych.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska opublikowała grafikę z zamieszonym na niej wymownym tekstem "Zmarła Królowa Elżbieta II, najdłużej panująca monarchini w historii Wielkiej Brytanii. Silna, odważna, wyjątkowa. Dziś skończyła się epoka" - czytamy.

Królowa Elżbieta II z wizytą w Warszawie

W marcu minęło 26 lat od wizyty brytyjskiej monarchini w Polsce. 25 marca 1996 królowa Elżbieta II odwiedziła Warszawę. Towarzyszył jej książę Filip. Gości podejmował ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska. Szczegółową relację z tej wizyty przedstawiła "Gazeta Wyborcza".

Samolot z królową Elżbietą II i księciem Filipem na pokładzie wylądował o godz. 14 na Lotnisku Chopina. Prosto z Okęcia monarchini przybyła przed Pałac Prezydencki, gdzie czekała na nią para prezydencka. Wzdłuż trasy przejazdu królowej zgromadziły się tłumy wiwatujących Polek i Polaków.

Zobacz też: Królowa Elżbieta II nie żyje. Jest data pogrzebu. Wiemy, jak będzie wyglądało "pożegnanie stulecia"

Po oficjalnej ceremonii powitania królowa udała się na krótką rozmowę z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Królowa Elżbieta II udekorowała prezydenta Wielkim Krzyżem Rycerskim Orderu Łaźni. Z kolei Aleksander Kwaśniewski wręczył brytyjskiej monarchini najwyższe polskie odznaczenie, czyli Order Orła Białego.

Wśród miejsc w Warszawie, które odwiedziła królowa Elżbieta II było Stare Miasto. Tam podczas spaceru monarchini towarzyszył ówczesny prezydent Warszawy Marcin Święcicki. Co więcej, królowa odwiedziła też Umschlagplatz, gdzie oddała hołd ofiarom Holocaustu, złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także zasadziła w Ogrodzie Saskim dąb upamiętniający 400-lecie stołeczności Warszawy.

"Polska potrzebuje Europy. Ale także Europa potrzebuje Polski"

Drugiego dnia wizyty królowa Elżbieta II odwiedziła Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego. Tam spotkała się nie tylko z parą prezydencką i ówczesnym ministrem edukacji, ale również rozmawiała z uczniami i nauczycielami oraz obejrzała inscenizację fragmentu "Pana Tadeusza" w wykonaniu licealistów.

Królowa była również w Parku Skaryszewskim. Tam złożyła hołd brytyjskim lotnikom, których samolot został zestrzelony przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego.

Tego samego dnia monarchini brytyjska wystąpiła przed połączonymi izbami polskiego parlamentu. Poniżej przytaczamy fragmenty jej przemówienia:

"Polska i Wielka Brytania znacznie wyprzedziły swoją epokę, tworząc na obu krańcach Europy wolne i skuteczne instytucje parlamentarne. Oba parlamenty były też świadkami dramatycznych momentów w dziejach swych narodów, a nie było momentu bardziej doniosłego niż stworzenie przez Sejm Wielki konstytucji 1791 r., owego modelu oświeconej myśli"

"Wojna nas połączyła, lecz potem podzieliła, bo rok 1945 nie wszystkim przyniósł wolność. Polacy, którzy pozostali w Wielkiej Brytanii, stworzyli społeczność wnoszącą duży wkład w życie naszego narodu. Ale ich wolność nie znajdowała odzwierciedlenia w ich własnym kraju. Pozostałe po wojnie blizny i podziały rodziły niesprawiedliwość i wywoływały rozgoryczenie - także w stosunku do przyjaciół i dawniejszych sojuszników. W ubiegłym roku, obchodząc rocznicę alianckiego zwycięstwa w Europie, doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że w wypadku Polski opóźniło się zbieranie owoców zwycięstwa"

"Polska potrzebuje Europy. Ale także Europa potrzebuje Polski"

"Jako kraje o żywych narodowych kulturach i tradycjach musimy unieść się na fali zmian, jaka przetacza się przez nasz kontynent. Ale także, dostosowując się do tych zmian, musimy zachować to, co w tych narodowych tradycjach jest dobre i warte zachowania. Żeby Polska była Polską"

Wieczór Elżbieta i Filip spędzili w Teatrze Wielkim. Z kolei trzeci dzień wizyty w Polsce królewska para spędziła w Krakowie.

Sonda
Czy pamiętacie wizytę Elżbiety II w Polsce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki