Ulica Krucza zostanie zwężona

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express

Krucza zostanie zwężona! Ruszył przetarg na opracowanie projektu

2022-07-05 17:29

Ruszył przetarg na projekt przebudowy ulicy Kruczej. Termin składania ofert mija 9 sierpnia. Projektant będzie miał 16 miesięcy na wykonanie zadania. Przebudowa powinna zacząć się w 2023 r. - poinformował we wtorek, 5 lipca, stołeczny ratusz, który chce aby ulica została zwężona, na rzecz pieszych i zieleni.

Ulica Krucza na odcinku między Al. Jerozolimskimi a ul. Piękną zostanie zwężona do jednego pasa, a na środku będzie szeroki deptak wśród zieleni.

Przetarg na opracowanie projektu

Właśnie ruszył przetarg na przygotowanie takiego dokumentu. Termin składania ofert mija 9 sierpnia. Projektant będzie miał 16 miesięcy na wykonanie zadania. Przebudowa powinna zacząć się w 2023 r.

Przetarg składa się z czterech części. Poza projektantem Kruczej wskazany zostanie również projektant lub projektanci, którzy przygotują projekty wykonawcze ul. Okrzei (na całej długości), Chodeckiej (na odcinku między ulicami Balkonową a Matki Teresy z Kalkuty), al. Solidarności (droga dla rowerów między al. Jana Pawła II a ul. Leszno).

Pieszy pasaż, drzewa i śródmiejski charakter

Jak zaznaczył ratusz, ulica Krucza przejdzie metamorfozę i zyska „śródmiejski charakter”. Środek jezdni zajmie szeroki na kilkanaście metrów pieszy pasaż, zacieniony szpalerami wysokich drzew. Auta pojadą jednopasmowymi jezdniami po obu stronach pasażu. Skrzyżowania z ulicami poprzecznymi nie będą przejezdne, w zamian na odcinku od Pańskiej do Alej Jerozolimskich pojawią się zawrotki.

"Tym samym ul. Krucza stanie się przestrzenią przyjazną dla wszystkich oraz miejscem sprzyjającym rozwojowi usług i gastronomii. Powstaną brakujące przejścia dla pieszych, infrastruktura rowerowa i zieleń" - przekazał ratusz.

Nowe Centrum Warszawy - projekt prezydenta Rafała Trzaskowskiego

Zmiana oblicza ul. Kruczej jest jednym z elementów Nowego Centrum Warszawy. W 2020 r. w ramach tego programu przebudowano al. Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka. Dwa miesiące temu zakończyła się przebudowa ronda Dmowskiego i ul. Marszałkowskiej. Powstały cztery nowe naziemne przejścia dla pieszych i infrastruktura rowerowa, ponadto w tym rejonie przybyła ponad setka drzew oraz tysiące krzewów i bylin.

Zakończono też przebudowę pl. Pięciu Rogów. Na skrzyżowaniu ulic Chmielnej, Zgoda, Brackiej i Szpitalnej pojawiły się 22 drzewa, ławki i fontanna. Wprowadzono też nową stałą organizację ruchu.

Zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy będzie więcej. Trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pobliżu Pałacu Kultury, a docelowo, w ciągu kilku najbliższych lat, w koordynacji z PKP PLK, które będą remontować tunel średnicowy, przebudowane zostaną Al. Jerozolimskie. Wcześniej nowego charakteru nabierze ul. Marszałkowska od pl. Konstytucji do pl. Bankowego, a także okolice pl. Trzech Krzyży.

Sonda
Czy jesteś za zwężaniem ulic w Warszawie?
Plac Pięciu Rogów już otwarty. Warszawiacy i urzędnicy oceniają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE