Kto będzie gwiazdą koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego „Pamiętamy ‘44”?

2021-07-22 19:10
Kto będzie gwiazdą koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego „Pamiętamy ‘44”?
Autor: Pixabay Kto będzie gwiazdą koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego „Pamiętamy ‘44”?

Koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego „Pamiętamy ‘44” odbędzie się już w najbliższą sobotę, 24 lipca. Tegoroczne wydarzenie związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie się pod zmienioną, ale niezwykle znaczącą nazwą „Ocali nas miłość”. Nie wzięła się ona znikąd. Taki właśnie tytuł będzie nosiła wyjątkowa płyta wokalisty, który będzie gwiazdą sobotniego koncertu. Kto w tym roku zagra w Muzeum Powstania Warszawskiego?

Powstanie Warszawskie 2021. Koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego

Wyjątkowy koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego jest nieodłącznym już elementem obchodów rocznicy wybuchu największego zrywu ruchu oporu w okupowanej Europie. Na rok 2021 przypada już 77. rocznica Powstania Warszawskiego.

ZOBACZ TEŻ: Powstanie Warszawskie 2021. Program wydarzeń na Powstanie Warszawskie 2021

Koncert znany w minionych latach pod nazwą „Pamiętamy ‘44” w tym roku odbędzie się pod zmienioną, ale niezwykle znaczącą nazwą „Ocali nas miłość”. Identyczną nazwę nosi bowiem również płyta przygotowana specjalnie na tę okazję. Piosenki, które się na niej znalazły, inspirowane są powstańczymi fotografiami. Koncert odbędzie się już w sobotę, 24 lipca, o godz. 21 w Parku Wolności. Na scenie wystąpią wyjątkowi artyści, a całość transmitowana będzie w TVN24 oraz na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTubie.

Powstanie Warszawskie 2021. Kto wystąpi podczas koncertu?

W tym roku gwiazdą koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie Organek - laureat nagrody Fryderyka, muzyk, gitarzysta i tekściarz. Artysta zainspirowany fotografiami jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów, Eugeniusza Lokajskiego "Broka", napisał osiem piosenek, które na płycie " Ocali nas miłość" wykonują także Magda Umer, Klaudia Szafrańska i Ralph Kamiński. Każdy z utworów inspirowany był inną fotografią.

- Ja szanuję powstańczą poezję, ale chciałem zrobić to po swojemu. Nie chciałem, żeby to było 8 smutnych utworów. I one nie są smutne. Są liryczne, ale też taneczne - wyjaśnił Tomasz Organek.

Jak stwierdził artysta, historie zawarte w zdjęciach Lokajskiego wywarły na nim ogromne wrażenie. - Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłownie pisały się same - powiedział.

W piątek, 30 lipca płyta „Ocali nas miłość” pojawi się w sprzedaży. Wcześniej wyjątkowych piosenek będzie można posłuchać podczas sobotniego koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Cieszę się, że dzięki Tomaszowi Organkowi i płycie „Ocali nas miłość” młode osoby będą miały szansę zetknąć się z życiorysem ich rówieśnika, któremu przyszło żyć i tworzyć w naprawdę trudnych czasach - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dziewczyna z powstańczej fotografii zauroczyła artystę. Tomasz Organek: "Piosenki pisały się same"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE