Lewitujące pociągi w Polsce?! To może zrewolucjonizować kolej! [AUDIO] ​

2019-03-27 11:57
Polski hyperloop? To możliwe!
Autor: pixabay.com/Free-Photos, zdjęcie ilustracyjne Polski hyperloop? To możliwe!

Może poruszać się z prędkością nawet 300 km na godzinę i zrewolucjonizować kolej w Polsce. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej chcą zbudować hyperloop, czyli superszybki pociąg o napędzie magnetycznym. 

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej prowadzą zbiórkę pieniędzy. Projekt wzbudził ogromne zainteresowanie. Na wybudowanie testowego modelu w 48 godzin udało się zebrać niemal milion złotych! 

Czytaj także: Sygnalizacja wykrywa pieszych! Nie musisz naciskać przycisku. Jak to działa?

- Istniejące tory za pomocą pewnej modyfikacji, czyli dołożenia do nich pewnych elementów, pozwolą na to, aby zaczęły poruszać się po nich pociągi magnetyczne, czyli takie, które będą przemieszczały się z prędkością - na początku około 300 km/h i przy pewnej prędkości one będą lewitowały, czyli będa unosiły się tuż nad totrami - mówi Paweł Prus, Hyper Poland. 

Technologia stworzona przez naukowców z Warszawy pozwoli wykorzystywać obecną infrastrukturę kolejową i wprowadzić tam super-pociągi obok konwencjonalnych składów. Te nowoczesne będą nie tylko szybsze, ale także tańsze. 

- My szacujemy, że koszt dostosowania jednego kilometra obecnej linii kolejowej to będzie około 6 milionów euro, czyli mniej więcej koszt porównywalny z budową autostrady, czy drogi ekspresowej w Polsce - dodaje Prus. 

Czytaj także: Nie kupujesz biletu? Będą wyższe kary dla nieuczciwych kierowców! [AUDIO]

Inżynierowie chcą zbudować model polskiego super-pociągu na początku przyszłego roku. Nie wiadomo, czy maszynę uda się zbudować  w Polsce. 

Tematem zajął się nasz reporter, Szymon Kępka. 
POSŁUCHAJ:

Czytaj także: To jedna z ostatnich zmian czasu! Jest decyzja PE

Czytaj także: PE: ACTA2 przegłosowane! Ta decyzja zmieni internet

Gwałtowny atak zimy w Warszawie. Zobacz wideo: 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE